- EN
- x
Od 1 stycznia 2018 do kosztów podatkowych można zaliczyć nadwyżkę kosztów finansowania dłużnego jedynie do wysokości 30% wyniku finansowego liczonego jako nadwyżka przychodów (z wyłączeniem odsetek) nad kosztami podatkowymi (z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych i kosztów finansowania dłużnego nieuwzględnionych w wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych). Czy w praktyce chodzi tylko o ograniczenie zaliczenia do KUP odsetek od pożyczek? Poniżej wyjaśniamy, czym są koszty finansowania dłużnego i kiedy nie mogą stanowić kosztu podatkowego.
Dotychczas w orzecznictwie wskazywano, że spełnienie wymogu posiadania przez pożyczkodawcę min. 25% udziałów (akcji) podatnika będącego pożyczkobiorcą powinno być oceniane na dzień zapłaty odsetek. W wydanym 17 września 2015 r. wyroku NSA wskazał jednak, że okoliczność ta powinna być oceniana
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 17 września br. ustawę o zmianie ustaw o podatkach dochodowych (tekst nie został jeszcze opublikowany). Wprowadza ona istotne zmiany m.in. w zakresie stosowania zasad cienkiej kapitalizacji. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku. 1.
Obecnie w Sejmie rozpatrywany jest projekt ustawy przewidującej szereg znaczących zmian w ustawie o CIT i ustawie o PIT, których wejście w życie planowane jest od 1 stycznia 2015 r. Zmiany te mają na celu m.in. obostrzenie przepisów dotyczących tzw.