- EN
- x
Kontynuując rozpoczęty w poprzednim wpisie wątek właściwego przygotowania do kontroli podatkowej czy skarbowej, poniżej przedstawiam kolejne kroki, o których warto pomyśleć, kiedy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli już leży na naszym biurku.
Otrzymanie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej może wywoływać odruch paniki. Podobnie jest w przypadku otrzymania postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego przez UKS, gdyż w ramach tego postępowania kontrolujący mogą zapukać do drzwi przedsiębiorcy w dowolnym momencie – bez wcześniejszego uprzedzenia. Nasze doświadczenie wskazuje jednoznacznie – do kontroli podatkowej należy się przygotować, aby potem uniknąć przykrych niespodzianek. Wystarczy kilka prostych kroków, które należy podjąć po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli lub postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego, żeby fachowo i skutecznie zabezpieczyć swoje interesy.
Z przyjemnością prezentujemy poniżej praktyczny przewodnik po kontroli podatkowej lub skarbowej. Przygotowaliśmy dla Państwa opis działań, które warto podjąć w czasie trwania kontroli, tak aby skutecznie chronić swoje prawa. Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć, jak fachowo patrzeć na ręce urzędnikom podatkowym, skarbowym i celnym, zapraszamy do lektury. Dodatkowo informujemy, że jest to pierwsza broszurka z cyklu przewodników po kontroli przygotowana przez ekspertów KSP. O następnych będziemy na bieżąco Państwa informować.
Kontrola podatkowa, co do zasady podejmowana jest w celu sprawdzenia, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. W trakcie takiej kontroli, organowi kontrolującemu przysługuje szereg uprawnień, w tym m.in. uprawnienia do żądania udostępniania akt, ksiąg