- EN
- x
Prawie każdy przedsiębiorca wie, że kontroli należy się przygotować. Pozwala to na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie kontroli i po jej zakończeniu. W poprzednich wpisach przedstawiłam pierwszych 6 kroków pomagających w moim przekonaniu doprowadzić do spokojnego i szybkiego zakończenia kontroli z wynikiem pozytywnym dla podatnika. Poniżej ostatnie wskazówki w tym cyklu.
Kontynuując rozpoczęty w poprzednim wpisie wątek właściwego przygotowania do kontroli podatkowej czy skarbowej, poniżej przedstawiam kolejne kroki, o których warto pomyśleć, kiedy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli już leży na naszym biurku.
Otrzymanie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej może wywoływać odruch paniki. Podobnie jest w przypadku otrzymania postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego przez UKS, gdyż w ramach tego postępowania kontrolujący mogą zapukać do drzwi przedsiębiorcy w dowolnym momencie – bez wcześniejszego uprzedzenia. Nasze doświadczenie wskazuje jednoznacznie – do kontroli podatkowej należy się przygotować, aby potem uniknąć przykrych niespodzianek. Wystarczy kilka prostych kroków, które należy podjąć po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli lub postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego, żeby fachowo i skutecznie zabezpieczyć swoje interesy.
Z przyjemnością prezentujemy poniżej praktyczny przewodnik po kontroli podatkowej lub skarbowej. Przygotowaliśmy dla Państwa opis działań, które warto podjąć w czasie trwania kontroli, tak aby skutecznie chronić swoje prawa. Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć, jak fachowo patrzeć na ręce urzędnikom podatkowym, skarbowym i celnym, zapraszamy do lektury. Dodatkowo informujemy, że jest to pierwsza broszurka z cyklu przewodników po kontroli przygotowana przez ekspertów KSP. O następnych będziemy na bieżąco Państwa informować.
Z początkiem 2016 r. ulegną zmianie zasady dotyczące korygowania deklaracji. Skuteczne skorygowanie deklaracji nie będzie wymagało złożenia uzasadnienia, które w obecnie obowiązującym porządku prawnym jest niezbędne. Uzasadnienie korekty deklaracji podatkowej jest składane w celu przedstawienia organowi podatkowemu wyjaśnień dotyczących zmienionych