Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach

Blog o podatkach

Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Nabycie nieruchomości - czy nabywca ma prawo do odliczenia VAT?

W ostatnim czasie w prasie zawrzało na temat zmiany stanowiska organów podatkowych w zakresie kwalifikacji transakcji zbycia nieruchomości na gruncie podatku VAT. Zakwestionowano prawo nabywcy do odliczenia VAT, w sytuacjach gdy spółka sprzedawała nieruchomość stanowiącą jej główny składnik majątku. Zdaniem urzędu skarbowego nie występuje wówczas dostawa towarów opodatkowana VAT, lecz zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP)  nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nabywca nie ma zatem prawa do zwrotu VAT. Zanim jednak ogłoszono rewolucje w interpretacji art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny.

09 / 01 / 2017 Marta Mikosz 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
© 2019 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności