- EN
- x
Czym jest ulga na badania i rozwój? Kto i kiedy może z niej skorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w trzecim artykule z cyklu „Zmiany w podatku CIT 2018”.
Od 1 stycznia 2018 do kosztów podatkowych można zaliczyć nadwyżkę kosztów finansowania dłużnego jedynie do wysokości 30% wyniku finansowego liczonego jako nadwyżka przychodów (z wyłączeniem odsetek) nad kosztami podatkowymi (z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych i kosztów finansowania dłużnego nieuwzględnionych w wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych). Czy w praktyce chodzi tylko o ograniczenie zaliczenia do KUP odsetek od pożyczek? Poniżej wyjaśniamy, czym są koszty finansowania dłużnego i kiedy nie mogą stanowić kosztu podatkowego.
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o CIT. Dziś pierwszy artykuł z cyklu. Wyjaśniamy w nim, w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania zgodnie z nowelizacją i jak zmieniły się zasady rozliczania straty.
W dzisiejszej prasie pojawiają się informacje, że rząd zaprzestaje dalszych prac nad tzw. jednolitym podatkiem dochodowym, który miał od 2018 r. obciążyć przedsiębiorców oraz wspólników spółek osobowych. Pierwotne zapowiedzi obejmowały zniesienie liniowej stawki 19% PIT dla przedsiębiorców, a tym samym objęcie ich progresywnym podatkiem wg stawek zaczynających się od 10%, a kończących na ok. 40%.