Aktualna pozycja: HomeBlog o prawie

Blog o prawie i własności intelektualnej

Prawo panoramy jako dozwolony użytek w prawie autorskim

W Polsce rozpowszechnianie zdjęć dzieł sztuki wystawionych na stałe w publicznie dostępnych miejscach mieści się - zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - w ramach dozwolonego użytku w postaci tzw. prawa panoramy (inaczej: wolności panoramy). A czy w krajach, w których nie istnieje prawo panoramy, konieczne jest posiadanie tytułu prawnego do utworu w momencie uwiecznienia elementów przestrzeni publicznej na zdjęciach?

13 / 12 / 2017 Patrycja Hirsch 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Prawo cytatu prasy

Prawo cytatu jest niezmiernie ważną instytucją z punktu widzenia prawa autorskiego. Ponieważ prawo autorskie regulowane jest zarówno w krajowych porządkach prawnych jak i na poziomie prawa europejskiego, jego wykładnia pod kątem zgodności z prawem europejskim sprawia trudności niejednemu sądowi państw członkowskich Unii Europejskiej.

15 / 09 / 2017 Patrycja Hirsch 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Zmierzch torrentów? Platformy wymiany online w świetle europejskiego prawa autorskiego

Torrenty są znane niemalże każdemu internaucie. Stanowią one bowiem popularny sposób wymiany plików filmowych oraz muzycznych. W ostatnim czasie torrenty oraz udostępniające je platformy wymiany online znalazły się na wokandzie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który miał za zadanie rozstrzygnąć, czy system wymiany pirackich plików na platformach online stanowi naruszenie europejskiego prawa autorskiego.

21 / 08 / 2017 Patrycja Hirsch 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
© 2016 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek). Akceptuję Polityka prywatności