- EN
- x
Czy dysponując legalnie czcionką „lego” można stworzyć z niej logo, do którego nie będzie miał pretensji duński producent klocków? A czy logo gry Hatred autorstwa gliwickiego studia Destructive Creations, wykonane z użyciem czcionki inspirowanej logo legendarnej strzelanki Doom, nie naraża gliwiczan na roszczenia ze strony id Software? To właśnie ten drugi przypadek stał się inspiracją dla niniejszego wpisu. Na forach internetowych, w wątkach poświęconych polskiej produkcji, dyskusja sprowadza się najczęściej do dwóch kwestii – brutalności gry i „podobieństwa” jej logo do tego znanego graczom od lat z serii gier Doom. Źródłem podobieństwa jest charakterystyczna czcionka. A konkretnie dostępny w ramach wolnej licencji font o nazwie AmazDoom.
Regulacje z dziedziny prawa autorskiego mają zastosowanie wyłącznie do szczególnej kategorii przedmiotów zwanych utworami. Tradycyjnie do utworów zalicza się dzieła literackie, plastyczne, muzyczne, wzornicze, architektoniczne, programy komputerowe itp. Chronione przez prawo autorskie utwory występują zatem powszechnie w życiu codziennym i często stanowią one nabywane przez nas przedmioty lub efekty świadczonych nam usług.
Jaki jest skutek prawny dostarczenia przez twórcę utworu osobie, która zapłaciła za jego wykonanie? Zazwyczaj żaden. Aby móc w zgodzie z prawem korzystać z utworu, oprócz jego egzemplarza najczęściej należy nabyć także prawa do niego. W przeciwnym razie uruchomienie przez nas przykładowo nowej strony www, nie tylko naruszać będzie prawa twórcy, ale także stanowić będzie przestępstwo.
Serwisy społecznościowe to nie tylko miniona nasza-klasa, czy facebook. To szereg aplikacji na urządzenia mobilne, które instalujemy i za ich pomocą kontaktujemy się ze światem, a także dzielimy twórczością – w tym Instagram, który służy do publikacji zdjęć. W serwisie tym publikują zarówno profesjonaliści, jak i mniej lub bardziej uzdolnieni amatorzy. Jednak konia z rzędem temu, kto przed zainstalowaniem aplikacji chociaż pobieżnie przejrzał jej regulamin w celu sprawdzenia, jak publikowany utwór może zostać wykorzystany przez serwis.