Aktualna pozycja: HomeBlog o pracy
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Będą oficjalne wskazówki dotyczące przetwarzania danych osobowych w związku z zatrudnieniem

Właśnie rozpoczęły się społeczne konsultacje w związku ze stanowiskiem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) odnośnie do przetwarzania danych osobowych przez działy HR.  Słynny „Dekalog rekrutera” zostanie uzupełniony i rozbudowany.   Prawnicy KSP przygotowują własny raport i postulaty oraz propozycje rozwiązań.  Zapraszamy do udziału!

 

Przetwarzanie danych osobowych przez Działy HR to fascynujący, ale niełatwy temat, budzący ogromne wątpliwości praktyków.   Jak postępować i jak długo przechowywać otrzymane CV, kiedy trzeba prosić pracownika o zgodę na przetwarzanie jego danych i danych członków jego rodziny, czy przeglądać teczki osobowe byłych pracowników pod kątem minimalizacji danych, co z danymi osób zatrudnionych na podstawie innych umów niż  umowy o pracę…

 

UODO właśnie rozpoczął konsultacje społeczne, które zakończą się opracowaniem praktycznych wskazówek w tym zakresie, które powinny być pomocne zarówno pracodawcom, jak i osobom, które starają się o zatrudnienie lub są pracownikami.  Wcześniejsze wskazówki GIODO opublikowane przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych na stronie internetowej, które odnosiły się  do przetwarzania danych w ramach rekrutacji, zostaną zaktualizowane i rozbudowane o dodatkowe zagadnienia związane z ochroną danych osobowych w związku z zatrudnieniem.

 

Osoby, które chciałyby zgłosić praktyczne pytania do Prezesa UODO prosimy o kontakt do 3 sierpnia 2018 roku (magdalena.patryas@ksplegal.pl).  Raport KSP zostanie przygotowany do 17 sierpnia br. Poniżej lista przykładowych pytań, do których – jak czytamy na stronie uodo.gov.pl -  mogą się odnieść uczestnicy konsultacji.

 

 1. Jaki powinien być zakres wskazówek Prezesa UODO? Czy powinny być ograniczone do procesu rekrutacji, czy też obejmować inne zagadnienia, a jeżeli tak, to jakie?
 2. Jak należy traktować przetwarzanie danych osobowych w związku z zatrudnieniem na podstawie umów cywilnoprawnych?
 3. Czy wskazówki Prezesa UODO powinny odnosić się do przetwarzania danych dotyczących osób świadczących pracę w ramach samozatrudnienia.
 4. Zasady przetwarzania szczególnych kategorii danych.
 5. W jakich okolicznościach możliwe jest spełnienie warunku dobrowolności zgody na przetwarzanie danych osobowych w relacjach pracowniczych?
 6. Jak należy określać status administratora w związku z zatrudnieniem i sytuacje, w których dochodzi do powierzenia przetwarzania danych.
 7. Zasady ochrony danych osobowych w związku z zatrudnieniem cudzoziemców.
 8. Okresy przechowywania danych zebranych w związku z procesem rekrutacji oraz po zatrudnieniu pracownika.
 9. Zasady przetwarzania danych pracowników podmiotów należących do jednej grupy kapitałowej.
 10. Zasady przekazywania danych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych w związku z zatrudnieniem.
 11. Zasady stosowania monitoringu innego niż wizyjny w relacjach zatrudnienia.

 

Photo by Geralt

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności