Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

8% VAT dla aktywnych

Dla usług związanych z rozrywką i rekreacją ustawodawca przewidział 8 % stawkę VAT. Obniżona stawka ma jednak zastosowanie do usług wyłącznie w zakresie wstępu do obiektów. Czy w takiej sytuacji preferencyjna stawka VAT może być stosowana do sprzedaży usług oferowanych przez siłownie, kluby fitness, czy parki rozrywki, skoro w cenie biletu są inne atrakcje? Korzystamy z nich bijąc kolejne rekordy na bieżni w klubie fitness, czy  pędząc w  wagoniku roller coastera w parku rozrywki. 

 

Organy podatkowe w  interpretacjach nakazywały ściśle interpretować słowo „wstęp”, co prowadziło do absurdalnego wniosku, że preferencyjna stawka VAT dotyczy jedynie samego wstępu, rozumianego jako możliwość wejścia do obiektu.

 

W batalii na argumenty sięgano więc do językowego znaczenia rekreacji i parku rozrywki. Na tej podstawie podatnicy podnosili, że rekreacja to aktywny wypoczynek, a park rozrywki to teren służący odprężeniu i wypoczynkowi, na którym znajdują się określone atrakcje. Zatem skoro mowa o usługach związanych z rozrywką czy rekreacją, nie sposób twierdzić, że dotyczą one jedynie biernego uczestnictwa. W rzeczywistości trudno wyobrazić sobie, że kupujemy karnet na siłownię czy bilet do parku rozrywki tylko po to, aby przyglądać się innym i spacerować po obiekcie. Takie stanowisko potwierdził także Minister Finansów, wydając w tym zakresie ogólną interpretację.

 

W wyroku z 3 lutego 2017 r., sygn. akt I FSK 567/15 NSA również stanął po stronie podatnika, zwracając przy tym uwagę, że  celem wprowadzenia 8 % stawki VAT było w tym wypadku rozpowszechnienie zdrowego trybu życia. Nieracjonalnym postępowaniem byłoby zatem preferowanie usług rekreacyjnych polegających jedynie na biernym uczestnictwie. Ponadto sformułowanie „wyłącznie w zakresie wstępu” ma wskazywać, że pozostałe usługi niezwiązane z normalnym i typowym użytkowaniem takich obiektów jak siłownia czy parki rozrywki nie są objęte stawką preferencyjną. Dla parków rozrywki usługami nietypowymi są np. usługi restauracyjne. Natomiast w przypadku karnetu na siłownię  będzie to sprzedaż napojów czy odżywek.

 

W przypadku siłowni czy klubów fitness, ostatnio bardzo modnej formy aktywnego spędzania czasu, ustalenie czy mamy do czynienia z usługą typową czy nie, nie jest oczywiste i może zaskakiwać. Kupując karnet uprawniający do uczestnictwa w typowych zajęciach fitness, prowadzonych przez wykwalifikowanego trenera, płacimy w cenie 8 % VAT. Natomiast jeśli ten sam trener poprowadzi dla klubowicza indywidualne zajęcia jako trener personalny, cena będzie zawierała już 23 % VAT. W tym przypadku dla klienta to usługa trenera będzie istotna, a samo korzystanie z klubu fitness czy siłowni ma znaczenie drugorzędne, gdyż zajęcia równie dobrze mogłyby odbywać się na świeżym powietrzu.

 

Ostatecznie wszystko to po to, aby sądy doszły do zaskakujących konkluzji, że rekreacja to aktywny wypoczynek, a park rozrywki to miejsce, które służy do odprężania się, zaś grupowe zajęcia w klubie fitness są typową usługą dla tego miejsca. Logika zwyciężyła!

 

 

Photo by Jakub Sopicki

6 komentujących
Sławek04 / 04 / 2017

Bardzo ciekawy artykuł, a przede wszystkim jak zwykle u Pani Marty, zwięzły i napisany tak, aby nawet laik nie obeznany z tematem wyniósł coś dla siebie. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na następne Pani artykuły.

ODPOWIEDZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ
Marta Mikosz06 / 04 / 2017

Dziękuję Panie Sławomirze za miłe słowa. Podatki to często trudny „orzech do zgryzienia”, tym bardziej cieszy fakt, że można pomóc w ich zrozumieniu. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do współpracy.

ODPOWIEDZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ
Elżbieta04 / 04 / 2017

Witam Bardzo ciekawy artykuł, na czasie, kiedy większość z nas po zimie, ma nieco do zrzucenia a gdzie to najlepiej zrobić jak nie, poprzez aktywny wypoczynek. Może po tym artykule, który rozwiał wątpliwości co do stawki VAT, więcej osób skusi się na skorzystanie z tej formy wypoczynku. Pani artykuł czyta się przyjemnie, jest krótki, treściwy i konkretny zarazem.

ODPOWIEDZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ
Marta Mikosz06 / 04 / 2017

Pani Elżbieto, bardzo dziękuję za komentarz. Jak widać podatki nie zawsze muszą kojarzyć się negatywnie ;)

ODPOWIEDZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ
EWELINA31 / 03 / 2017

Dzień dobry, Bardzo wartościowy artykuł! Sama prowadzę blog o podobnej tematyce : www.pakto.pl ale szukam ciągle inspiracji na innych blogach co do formy przekazywania treści czytelnikowi. Cenię sobie przejrzystość i prostotę - by czytelnik mógł zrozumieć zawiły świat podatków. Państwa blog spełnia takie oczekiwania, stanowi jednocześnie cenne źródło informacji podatkowych godnych polecenia. Pozdrawiam, Ewelina Dulęba.

ODPOWIEDZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ
Marta Mikosz06 / 04 / 2017

Pani Ewelino, wyjaśnienie mechanizmów rządzących światem podatków stanowi nie lada wyzwanie, dlatego niezmiernie cieszy, gdy również inni profesjonaliści doceniają nasze publikacje.

ODPOWIEDZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ
ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności