- EN
- x
Wraz z nowym rokiem nadeszło wiele zmian w prawie podatkowym, między innymi w zakresie podatku u źródła. Nie wszystkie regulacje obowiązują jednak od 1 stycznia, dzięki rozporządzeniu, które odracza, a momentami wyłącza stosowanie nowych przepisów.
Rok 2019 rozpoczynamy cyklem artykułów poświęconych analizie najważniejszych zmian w podatkach. A zmian jest niemało. Składamy zatem wszystkim naszym czytelnikom najlepsze życzenia noworoczne: otwartości serc i umysłów, i zaczynamy od przybliżenia nowelizacji ustawy o CIT w zakresie wydatków dotyczących używania samochodów osobowych.
W jaki sposób należy prawidłowo opodatkować sprzedaż nieruchomości z budynkiem mieszkalnym oraz towarzyszącą mu infrastrukturą?
Czym jest gospodarka cyfrowa? W jaki sposób jest opodatkowana i gdzie? Czy system podatkowy wymaga zmian? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Projekt nowej Ordynacji podatkowej w lipcu trafił do konsultacji społecznych. Czy przewidziane w nim zmiany rzeczywiście będą miały pozytywny wpływ na stosunek organów podatkowych do podatnika?
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy ze stroną społeczną wypracowały wskazówki pomocne w ocenie dochowania należytej staranności przez przedsiębiorców, którzy nabyli towar i nie wiedzieli, że transakcja służyła wyłudzeniu podatku VAT. Czy opublikowany dokument faktycznie podpowiada, jak sprawdzić kontrahenta?
Czasami podatnicy jeszcze przed dostawą towarów lub wyświadczaniem usług wystawiają faktury. Zdarza się też, że umówione wynagrodzenie dotyczące planowanego świadczenia nie zostaje uiszczone w terminie wskazanym na uprzednio wystawionej fakturze. Takie przypadki mogą wpływać na uznanie danej faktury jako wystawionej przedwcześnie, a tym samym z naruszeniem ustawy o VAT.
Czym jest ulga na badania i rozwój? Kto i kiedy może z niej skorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w trzecim artykule z cyklu „Zmiany w podatku CIT 2018”.
Od 1 stycznia 2018 do kosztów podatkowych można zaliczyć nadwyżkę kosztów finansowania dłużnego jedynie do wysokości 30% wyniku finansowego liczonego jako nadwyżka przychodów (z wyłączeniem odsetek) nad kosztami podatkowymi (z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych i kosztów finansowania dłużnego nieuwzględnionych w wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych). Czy w praktyce chodzi tylko o ograniczenie zaliczenia do KUP odsetek od pożyczek? Poniżej wyjaśniamy, czym są koszty finansowania dłużnego i kiedy nie mogą stanowić kosztu podatkowego.
Opodatkowanie akcyzą płynów do e-papierosów oznacza szereg dodatkowych obowiązków dla producentów czy importerów. Do czasu obowiązywania zerowej stawki akcyzy (tj. do końca 2018 r.) tych obowiązków będzie mniej. Jednak już od 1 stycznia 2019 r. pojawi się m.in. konieczność pozyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego lub produkcję poza składem na tzw. przedpłatach, obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego, prowadzenia ewidencji akcyzowej, składania deklaracji akcyzowych, wpłacania przedpłat akcyzy itd.
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o CIT. Dziś pierwszy artykuł z cyklu. Wyjaśniamy w nim, w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania zgodnie z nowelizacją i jak zmieniły się zasady rozliczania straty.
1 grudnia 2017 r. reprezentowaliśmy przed WSA w Krakowie generalnego wykonawcę kompleksu biurowego w sprawie dotyczącej odwrotnego obciążenia w VAT na usługi budowlane. Sprawa dotyczyła rozliczeń właściciela nieruchomości z najemcą za dodatkowe prace wykończeniowe w wynajmowanym lokalu oraz ich wpływu na opodatkowanie usług generalnego wykonawcy. WSA w Krakowie zgodził się z naszą argumentacją i stanął w opozycji do stanowiska Ministra Finansów prezentowanego w oficjalnych wyjaśnieniach oraz w dotychczasowych interpretacjach.
W najbliższym czasie dojdzie do wielu zmian w przepisach gospodarczych i podatkowych. W tym wpisie skupię się na zmianach, którymi objęte zostaną osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Poruszaliśmy już na naszym blogu tematy social lendingu, crowdfundingu i kryptowalut. FinTech coraz śmielej się rozwija i wchodzi na nowe, nieznane dotąd obszary. Być może już niedługo innowacje finansowe staną się nieodłącznym elementem życia codziennego. Ich rozwój napotyka jednak szereg przeszkód.
Coraz częściej organy podatkowe odmawiają wydania indywidualnej interpretacji podatkowej. Tymczasem zgodnie z Ordynacją podatkową mają prawo tak postąpić jedynie w ściśle określonych przypadkach. Czy zatem zgodnie z prawem Dyrektor KAS może odmówić wydania interpretacji, jeśli przepis podatkowy odwołuje się do innej ustawy, np. ustawy o rachunkowości?
Problemy z nieściągalnymi wierzytelnościami prowadzą często do zmniejszenia płynności finansowej i w tym samym stanowią skuteczną zaporę dla rozwoju firmy. Dlatego też ustawodawca przewidział pewne mechanizmy na gruncie podatku dochodowego, głównie w sferze kosztowej, które umożliwiają złagodzenie obciążeń finansowych wynikających z powyższych sytuacji.
Wydawałoby się, że artysta i umowa o dzieło idą ze sobą w parze. W świetle przepisów i najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego nie musi to być jednak oczywiste. W Sądzie Najwyższym zapadł kolejny wyrok, zgodnie z którym należy szczegółowo badać przedmiot umowy i pracę powierzaną artystom, bo w zależności od tego, czy świadczą usługę, czy tworzą dzieło, są zobowiązani odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W efekcie wiele umów o dzieło może zostać zakwestionowanych, co wywołuje oburzenie w środowisku artystycznym.
W związku ze zmianami dotyczącymi rozliczania VAT w usługach budowlanych, rodzą się wątpliwości, kiedy należy stosować tzw. odwrotne obciążenie (przerzucenie rozliczenia VAT na nabywcę). Czy refaktura powoduje zmianę ról podmiotów uczestniczących w transakcji? Czy rozliczenie pomiędzy wynajmującym a najemcą sprawia, że wynajmujący wykonuje usługę budowlaną na rzecz najemcy? Może to prowadzić do sporów z kontrahentami oraz rozbieżnego opodatkowania takiej samej transakcji, gdyż urzędy skarbowe prezentują różne stanowiska. W dzisiejszym wpisie przedstawiam grafikę ilustrującą odwrotne obciążenie w usługach budowlanych i zachęcam do zadawania pytań
Zapowiadany od dłuższego czasu mechanizm podzielonej płatności podatku VAT (split-payment) powoli staje się rzeczywistością. Projekt ustawy wprowadzający ten mechanizm do przepisów VAT-owskich został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i udostępniony opinii publicznej.
Czasem zdarza się, że nieuczciwi najemcy, nie respektując postanowień umów (najmu, dzierżawy czy leasingu), nie zwracają w określonym terminie wynajętego przedmiotu. W takim przypadku właścicielowi przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy. W związku z tym pojawia się jednak problem, czy takie wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Pakiet transportowy to nie tylko nowe obowiązki ale także nowe sankcje. Ustawa przewiduje kary pieniężne za brak dokonania zgłoszenia lub podanie nieprawdziwych danych. Sankcje nakładane są na podmiot, który nie wykonał obowiązku i mogą sięgać aż 46% wartości netto przewożonego towaru, nie mogą być jednak niższe niż 20.000 zł. Jeśli danym podmiot nie zaktualizował danych pierwotnie zgłoszonych sankcja może wynieść 10.000 zł.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej dysponuje już nowym systemem wspomagającym go w kontroli podatników, tzw. rejestr SENT. System ten obowiązuje od wczoraj, tj. od 18 kwietnia br. i został wprowadzony ustawą o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Nowe przepisy umożliwiają rejestrowania i monitorowanie przewozu towarów wrażliwych dla dochodów budżetu państwa (np. paliwa płynne, czy susz tytoniowy).
Dla usług związanych z rozrywką i rekreacją ustawodawca przewidział 8 % stawkę VAT. Obniżona stawka ma jednak zastosowanie do usług wyłącznie w zakresie wstępu do obiektów. Czy w takiej sytuacji preferencyjna stawka VAT może być stosowana do sprzedaży usług oferowanych przez siłownie, kluby fitness, czy parki rozrywki, skoro w cenie biletu są inne atrakcje? Korzystamy z nich bijąc kolejne rekordy na bieżni w klubie fitness, czy pędząc w wagoniku roller coastera w parku rozrywki.
Od 1 marca 2017 podatnicy muszą być przygotowani, że może zostać wobec nich wszczęta procedura o mało znajomej nazwie – kontrola celno-skarbowa. Czym jest ta kontrola? Z czym się wiąże? I jakie skutki mogą z niej wynikać dla podatnika?
Historyczne początki podatku dochodowego sięgają końca XVIII w., gdy wprowadzony został w Wielkiej Brytanii w czasach wojen napoleońskich. Jego najwyższa stawka wynosiła 10%, a większość obywateli w ogóle nie podlegała opodatkowaniu. Podatek ten okazał się z czasem świetnym źródłem dochodów dla kolejnych państw i w II połowie XX wieku objęty nim był już prawie każdy pracujący. Wyraźnie wzrosła także krańcowa stawka podatku.
Kary umowne służą w głównej mierze naprawieniu szkody powstałej na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Działalność gospodarcza rodzi, co do zasady, skutki na gruncie podatku od towarów i usług, wobec czego powstaje pytanie, czy zapłata kary umownej, związanej w pewien sposób z takimi działaniami stanowi czynność opodatkowaną VAT.
W początkowym okresie działania spółek często zachodzi potrzeba ich dofinansowania. Jednym z popularnych sposobów jest udzielanie spółkom pożyczek przez wspólników. Jeżeli jednak po upływie okresu na który umowa została zawarta spółka nie jest w stanie lub – ze względu na chęć poprawy wyniku finansowego – nie chce zwrócić kwoty pożyczki, często dochodzi do restrukturyzacji zadłużenia poprzez konwersje wierzytelności na kapitał zakładowy. Polega ona na tym, że wierzyciel nie dochodzi zapłaty przysługującej mu należności, w zamian za objęcie udziałów w spółce.
W ostatnim czasie w prasie zawrzało na temat zmiany stanowiska organów podatkowych w zakresie kwalifikacji transakcji zbycia nieruchomości na gruncie podatku VAT. Zakwestionowano prawo nabywcy do odliczenia VAT, w sytuacjach gdy spółka sprzedawała nieruchomość stanowiącą jej główny składnik majątku. Zdaniem urzędu skarbowego nie występuje wówczas dostawa towarów opodatkowana VAT, lecz zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nabywca nie ma zatem prawa do zwrotu VAT. Zanim jednak ogłoszono rewolucje w interpretacji art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny.
Podmioty składające zabezpieczenie akcyzowe zostały przedstawione w poprzednim wpisie pt. „Kto powinien złożyć zabezpieczenie akcyzowe?”. W tym kilka słów o terminie na złożenie zabezpieczenia. Zasadą jest, że składa się je w trakcie postępowania podatkowego o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie podatku akcyzowego.
To kolejny z wpisów dotyczących zabezpieczenia akcyzowego publikowany w ramach cyklu Zabezpieczenie akcyzowe w praktyce. Dzisiaj lista podmiotów zobowiązanych do złożenia zabezpieczenia i krótka procedura jego składania. Złożenie zabezpieczenia akcyzowego jest warunkiem koniecznym prowadzenia działalności „akcyzowej”.
Wygląda na to, że wątpliwości dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych wartości nieściągalnych wierzytelności nie zostały rozstrzygnięte ostatecznie przez NSA.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem, że kontrahent nie zapłaci za towar lub usługę. Przepisy podatkowe są jednak bezwzględne – brak zapłaty nie zwalnia podatnika z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Przychodem z działalności gospodarczej są bowiem kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane.
Pracodawcy zapewniający nocleg pracownikom świadczącym pracę poza miejscem zamieszkania mają twardy orzech do zgryzienia. Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń pracowniczych (wyrok z 8 lipca 2014 r., sygn. K 7/13), wciąż pozostają wątpliwości, czy jeżeli pracodawca zapewnia pracownikowi nocleg, to powinien rozpoznać u pracownika przychód z nieodpłatnych świadczeń oraz odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne od wartości tego przychodu?
Do tej pory podatnik, rozważając przeprowadzenie określonej transakcji gospodarczej, mógł wystąpić o interpretację indywidualną. Nowe regulacje zakładają możliwość niewydania interpretacji w zakresie tych elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, co do których istnieje przypuszczenie, że mogą być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Czy można się przed tym zabezpieczyć?
Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministrem Finansów przygotowuje nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać kasy fiskalne. Projekt rozporządzenia został opublikowany 18 sierpnia 2016 r. na stronach rządowego centrum legislacji. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
Prawie każdy przedsiębiorca wie, że kontroli należy się przygotować. Pozwala to na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie kontroli i po jej zakończeniu. W poprzednich wpisach przedstawiłam pierwszych 6 kroków pomagających w moim przekonaniu doprowadzić do spokojnego i szybkiego zakończenia kontroli z wynikiem pozytywnym dla podatnika. Poniżej ostatnie wskazówki w tym cyklu.
Kontynuując rozpoczęty w poprzednim wpisie wątek właściwego przygotowania do kontroli podatkowej czy skarbowej, poniżej przedstawiam kolejne kroki, o których warto pomyśleć, kiedy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli już leży na naszym biurku.
Otrzymanie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej może wywoływać odruch paniki. Podobnie jest w przypadku otrzymania postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego przez UKS, gdyż w ramach tego postępowania kontrolujący mogą zapukać do drzwi przedsiębiorcy w dowolnym momencie – bez wcześniejszego uprzedzenia. Nasze doświadczenie wskazuje jednoznacznie – do kontroli podatkowej należy się przygotować, aby potem uniknąć przykrych niespodzianek. Wystarczy kilka prostych kroków, które należy podjąć po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli lub postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego, żeby fachowo i skutecznie zabezpieczyć swoje interesy.
W celu wzrostu poziomu sprzedaży podatnicy organizują różnego rodzaju akcje promocyjne dla swoich kontrahentów, dystrybutorów, sprzedawców, a także ich pracowników. Akcje te mogą przybrać różne formy. Do najpopularniejszych należą sprzedaż premiowa, sprzedaż za złotówkę, programy motywacyjne oraz konkursy. Poniżej postaram się przedstawić podstawowe założenia jakie musi spełniać akcja promocyjna, aby mogła być uznana za konkurs oraz zasady opodatkowania konkursu, które mogą być przekonującym argumentem za wyborem właśnie tego rodzaju akcji promocyjnej.
Obowiązująca na gruncie Ordynacji podatkowej zasada wskazuje, że strona postępowania podatkowego ma prawo działać przez pełnomocnika, chyba że czynność wymaga jej osobistego działania. Warto pamiętać o tym, że powyższa reguła pod pewnymi warunkami ulega modyfikacjom. Wtedy strona jest zobowiązana powołać osobę pełnomocnika, jeżeli chce by jej interesy w toku toczącego postępowania były należycie chronione.
Z przyjemnością prezentujemy poniżej praktyczny przewodnik po kontroli podatkowej lub skarbowej. Przygotowaliśmy dla Państwa opis działań, które warto podjąć w czasie trwania kontroli, tak aby skutecznie chronić swoje prawa. Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć, jak fachowo patrzeć na ręce urzędnikom podatkowym, skarbowym i celnym, zapraszamy do lektury. Dodatkowo informujemy, że jest to pierwsza broszurka z cyklu przewodników po kontroli przygotowana przez ekspertów KSP. O następnych będziemy na bieżąco Państwa informować.
W nawiązaniu do poprzednich wpisów na KSP TAX BLOG dotyczących nowelizacji Ordynacji Podatkowej w zakresie pełnomocnictw (pełnomocnictwo ogólne, pełnomocnictwo szczególne), poniżej przedstawiam kilka informacji o pełnomocnictwie do podpisywania deklaracji. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej deklaracja, w tym deklaracja składana za
Podatek akcyzowy stanowi drugie co do wielkości źródło dochodu budżetu państwa. Planowany dochód w 2016 r. z tego tytułu ma wynieść 64 mld zł, co stanowi około 20% łącznych dochodów Skarbu Państwa. Wpływ z tego podatku zapewniają zarówno konsumenci (akcyza
1 kwietnia 2016 r. została wydana interpretacja ogólna Ministra Finansów w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT dla usług budowlanych i budowlano-montażowych (Nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141). W praktyce prawidłowe ustalenie tego momentu powodowało wiele trudności pomimo, że przepisy ustawy o
Ustawa nowelizująca Ordynację podatkową wprowadza trzy rodzaje pełnomocnictw. Są to pełnomocnictwa ogólne, szczególne i do doręczeń. Pełnomocnictwo szczególne ma pomóc stronie w załatwieniu konkretnej sprawy. Pełnomocnictwo szczególne zostało uregulowane w rozdziale 3a działu IV Ordynacji podatkowej. Pełnomocnictwo to funkcjonowało już
Z początkiem 2016 r. organem administracji podatkowej prowadzącym sprawy dotyczące interpretacji indywidualnych prawa podatkowego miał stać się dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej. Podatnicy mieli składać wnioski o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie już nie do dyrektorów pięciu izb skarbowych
Organy podatkowe często wszczynają kontrole pod koniec okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W efekcie tuż przed końcem terminu przedawnienia wydawana jest decyzja wymiarowa, której błyskawicznie nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności. Konsekwencje nadania tego rygoru są daleko idące. Dlatego zanim organ podatkowy
Konsorcjum to wspólne dążenie przez niepowiązane podmioty do osiągnięcia określonego celu gospodarczego. Dla osiągnięcia tego celu, konsorcjanci wykonują usługi i dokonują dostawy towarów na rzecz zewnętrznego podmiotu zamawiającego. W stosunkach zewnętrznych konsorcjum zazwyczaj reprezentowane jest przez lidera, on też dokonuje
Odpowiedzialność podatkowa nabywcy za zaległości podatkowe w VAT zbywcy w przypadku nabyć określonych towarów (paliw, wyrobów stalowych); rozszerzenie katalogu towarów, do których zastosowanie ma mechanizm rozliczania podatku VAT przez nabywcę (laptopy, telefony komórkowe); wprowadzenie do prawa energetycznego obowiązku złożenia zabezpieczenia
Dotychczas Ordynacja podatkowa jedynie w ograniczonym zakresie regulowała zasady udzielania pełnomocnictw oraz funkcjonowania pełnomocnika podczas postępowań podatkowych oraz kontrolnych prowadzonych przez organy podatkowe. Z początkiem 2016 r. sytuacja ta uległa zmianie – Ustawodawca znowelizował przepisy Ordynacji podatkowej i wprowadził do
Jedyny sposób, aby podatnik wciągnięty nieświadomie w karuzelę podatkową mógł odliczyć VAT od nabywanych towarów, jest wykazanie zachowania przez niego tzw. dobrej wiary czy też należytej staranności. Dla podatników w Polsce możliwość skorzystania z tej furtki jest jednak niezwykle utrudniona
Nowy Rok. Nowe postanowienia… Szczególnie te z mocą powszechnie obowiązującą Początek roku to początek obowiązywania szeregu nowych przepisów zmieniających dotychczasowe rozwiązania. Jedną z ciekawszych zmian, na którą warto zwrócić uwagę, to zmiana sposobu obsługi zabezpieczeń akcyzowych.
Od lat podatnicy zastanawiają się jak poprawnie rozliczać tzw. usługi ciągłe, to znaczy kiedy rozpoznać moment obowiązku podatkowego i termin odliczenia podatku VAT. Problemem jest także określenie, które usługi mogą zostać uznane za usługi ciągłe.
Z początkiem 2016 r. ulegną zmianie zasady dotyczące korygowania deklaracji. Skuteczne skorygowanie deklaracji nie będzie wymagało złożenia uzasadnienia, które w obecnie obowiązującym porządku prawnym jest niezbędne. Uzasadnienie korekty deklaracji podatkowej jest składane w celu przedstawienia organowi podatkowemu wyjaśnień dotyczących zmienionych
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 28 października 2015 r. orzekł, że art. 27 ust. 1 ustawy o PIT w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmów korygowania kwoty zmniejszającej podatek, a w konsekwencji powoduje brak urealnienia kwoty wolnej od podatku,
Dotychczas w orzecznictwie wskazywano, że spełnienie wymogu posiadania przez pożyczkodawcę min. 25% udziałów (akcji) podatnika będącego pożyczkobiorcą powinno być oceniane na dzień zapłaty odsetek. W wydanym 17 września 2015 r. wyroku NSA wskazał jednak, że okoliczność ta powinna być oceniana
NSA w wyroku z 26 sierpnia 2015 r. (I FSK 857/15) orzekł, że oleje smarowe nabywane wewnątrzwspólnotowo przez zarejestrowanego odbiorcę korzystają ze zwolnienia z akcyzy ze względu na przeznaczenie w sytuacji, gdy są dostarczane w Polsce do podmiotu zużywającego, nawet
Pożyczkobiorca, wypłacając zagranicznemu bankowi odsetki od pożyczki, nie jest zobowiązany do pobrania podatku u źródła. Wynika to z art. 11 ust. 3 niektórych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę, m.in. z Austrią, Belgią, Holandią, Luksemburgiem, Niemcami, Irlandią, Wielką
Transakcje trójstronne i ich rozliczenia w świetle przepisów o podatku od towarów i usług to temat nienowy, ale ciągle budzący praktyczne wątpliwości. W dalszym ciągu problemem może być prawidłowe przyporządkowanie transportu do jednej z dwóch dokonywanych dostaw, czy też przygotowanie
Co to jest zabezpieczenie akcyzowe? Jak działa? Czemu służy? Kto i kiedy powinien je złożyć? To kilka z wielu pytań, na które postaram się odpowiedzieć w ciągu najbliższych tygodni. Wpis ten rozpoczyna bowiem cykl artykułów o zabezpieczeniu akcyzowym pod nazwą
Popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (sp. z o.o. sp. k.), w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a komandytariuszem osoba fizyczna.
WSA w Warszawie, dnia 22.07.2015 r. (sygn. III SA/Wa 3507/14), wydał niekorzystny wyrok dla podatników wysyłających pracowników w podróże służbowe. WSA uznał, że od wydatków związanych z przejazdami płatnymi odcinkami autostrad oraz z postojami w miejscach parkingowych, a poniesionych przez
5. Zabezpieczenie akcyzowe Brak zabezpieczenia akcyzowego to brak możliwości stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzowego, a także w pewnych przypadkach zwolnienia z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Zasadniczo można wyróżnić dwa problemy w zakresie zabezpieczenia akcyzowego, które narażają podatnika na nowy
4. Terminy Niedotrzymany termin to kolejny obszar, który może skutkować koniecznością opodatkowania danej transakcji podatkiem akcyzowym. Posługując się przykładem wskazanym w pkt 3 należy wskazać, ze podatnik przed upływem czterech miesięcy od wysyłki wyrobu akcyzowego powinien uzyskać dokument handlowy potwierdzający
3. Dokumentacja Braki w dokumentacji, błędy, czy też generalnie jej nierzetelne prowadzenie, to prosta droga do otrzymania decyzji wymiarowej. Powyższe można oczywiście odnieść nie tylko do podatku akcyzowego, ale także do każdej innej daniny publicznej obowiązującej w Polsce. Dla przykładu
2. Sposób ustalania ilości wyrobów Litr litrowi nie równy… Przynajmniej dla celów akcyzowych. Pomiar ilości wyrobów akcyzowych dla celów ich prawidłowego opodatkowania może stanowić niemały problem wśród podatnik. Dlaczego? Przyczyną jest sposób w jaki ustawodawca zdefiniował podstawę opodatkowania.
… w przeciwnym przypadku zrobi to organ podatkowy w toku ewentualnej kontroli lub postępowania podatkowego wymierzając dodatkowe zobowiązanie podatkowe w akcyzie. 1. Klasyfikacja wyrobów Klasyfikacja wyrobów akcyzowych to jeden z pierwszych obszarów poszukiwania błędów podatników.
Od 2013 r. Ministerstwo Finansów usiłuje przeforsować nowelizację wprowadzającą do Ordynacji podatkowej tzw. klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. Jest to instrument ograniczający legalną optymalizację podatkową, na podstawie którego organy podatkowe będą mogły wymierzyć podatek stosownie do istoty ekonomicznej danej transakcji
Podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych jest ich wartość początkowa. Sposób określenia wartości początkowej determinowany jest natomiast sposobem nabycia środka trwałego. Dla środków trwałych wytworzonych przez podatnika wartość początkowa będzie równa kosztowi wytworzenia, natomiast w przypadku odpłatnego nabycia środka
Zgodnie z wchodzącą w życie 1 stycznia 2015 r. nowelizacją ustawy o CIT, wykonanie przez podatnika zobowiązania poprzez świadczenie w formie niepieniężnej będzie dla niego skutkować powstaniem przychodu w wysokości uregulowanego zobowiązania. Nowy przepis ma szczególnie doniosłe znaczenie dla podatników
Uzyskane z prowadzonej działalności zyski, spółka kapitałowa może przeznaczyć do podziału pomiędzy wspólników. Może również zdecydować o innym ich rozdysponowaniu, na przykład przenieść je do kapitału zapasowego lub innego funduszu celowego. W przypadku dokonania przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową
Od 1 stycznia 2015 roku wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o VAT, określające nowe miejsce świadczenia w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób niebędących podatnikami tj. ostatecznych konsumentów.
Obrót olejem napędowym (ON) na terytorium Polski związany jest z szeregiem obowiązków o charakterze dokumentacyjnym, ewidencyjnym, czy sprawozdawczym. Co więcej, jest on znacznie obciążony daninami publicznymi. Warto przypomnieć, że cena detaliczna ON zawiera obok kosztów produkcji i marż podmiotów handlujących.
Obecnie w Sejmie rozpatrywany jest projekt ustawy przewidującej szereg znaczących zmian w ustawie o CIT i ustawie o PIT, których wejście w życie planowane jest od 1 stycznia 2015 r. Zmiany te mają na celu m.in. obostrzenie przepisów dotyczących tzw.
Celem otrzymania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy podatnicy zobowiązani są do wypełnienia szeregu obowiązków formalnych. Generalnie, ubieganie się o zezwolenie oraz obsługa składu podatkowego związana jest z wieloma wymogami dokumentacyjnymi, ewidencyjnymi, czy też sprawozdawczymi.
Na gruncie znowelizowanych od 1 stycznia 2014 r. przepisów VAT wątpliwości rodzi również moment wykazania zaliczki ze stawką 0% w deklaracji. Zastosowanie stawki 0% VAT do zaliczki na eksport ma bowiem charakter warunkowy i jest możliwe tylko po spełnieniu warunków
Powstanie zaległości podatkowej już po uzyskaniu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego może spowodować jego cofnięcie z urzędu przez organy celne. Zarówno przepisy, jak i orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczące cofnięcia zezwolenia z powodu powstania zaległości podatkowej są niekorzystne dla podmiotów prowadzących
Kontrola podatkowa, co do zasady podejmowana jest w celu sprawdzenia, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. W trakcie takiej kontroli, organowi kontrolującemu przysługuje szereg uprawnień, w tym m.in. uprawnienia do żądania udostępniania akt, ksiąg
Jedynie kwestią czasu jest wprowadzenie do polskiego prawa klauzuli zapobiegającej unikaniu opodatkowania, a więc instrumentu, który ograniczy skuteczność legalnych optymalizacji podatkowych. Na taką zmianę naciska Komisja Europejska w swoich zaleceniach przeciwko „agresywnemu planowaniu podatkowemu” (zalecenia nr C(2012)6608), proponując w tym
Z organami podatkowymi nie ma żartów. Ich rozstrzygnięcia zawarte w ostatecznych decyzjach wymiarowych mogą być błędne, co często wynika z próby interpretowania przepisów podatkowych na niekorzyść podatników. Zanim dochodzi do zweryfikowania przez sąd administracyjny prawidłowości rozstrzygnięcia, decyzja często zostaje wyegzekwowana
Angielski pisarz Terry Pratchett sparafrazował kiedyś słynne stwierdzenie Benjamina Franklina wskazując, że „jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku”. Od lat mówi się o tym, że polski system podatkowy jest