- EN
- x
Taki wniosek płynie z wyroku WSA w Poznaniu z 14 czerwca 2018 r. (I SA/Po 352/18), którym sąd uchylił wydaną interpretację indywidualną. W ocenie Sądu koszty zakwaterowania stanowią koszt pracodawcy, gdyż udostępnienie zakwaterowania pracownikom leży w bezpośrednim ekonomicznym interesie pracodawcy.
Już jutro, 13 stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, czyli tzw. ustawa o STIR (dalej: Ustawa nowelizująca). Zmieni ona kilkanaście aktów prawnych. Dla podatników szczególnie ważne powinny być zmiany wprowadzone do Ordynacji podatkowej (dalej: OP) oraz do ustawy o VAT.
Przez lata kwestia opodatkowania VAT usług świadczonych przez członków zarządu spółek na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umów o zarządzanie czy kontraktów menadżerskich, budziła u podatników wiele wątpliwości. Ze spóźnioną pomocą przyszedł Minister Finansów, który 6 października 2017 r. wydał interpretację ogólną przepisów prawa podatkowego. Chciałoby się powiedzieć lepiej późno niż wcale.
Programy motywacyjne mają na celu zapewnienie ścisłemu kierownictwu podmiotów gospodarczych (m. in. menadżerom czy członkom zarządu) udziału w zyskach wynikających z rozwoju firmy. Rozwiązanie to było reakcją na wyniki badań przeprowadzonych w XX w. Stwierdzały one, że cele pracowników najwyższego szczebla nie są zbieżne z celami właścicieli firmy (teoria agencji). Rozwiązaniem okazały się programy motywacyjne. W Polsce do najpopularniejszych należą opcje menadżerskie.