- EN
- x
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stanął na stanowisku, że moment powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT zależy od dnia, w którym usługi budowlane zostały formalnie zakończone, tj. w oparciu o moment odbioru robót.
Już wkrótce zacznie obowiązywać biała lista podatników VAT. Nie tylko zwiększy ona ich przejrzystość, ale także może narazić na sankcje.
Od 1 stycznia 2019 r. do ustawy o VAT wprowadzone zostały po raz pierwszy zasady opodatkowania bonów. Nowe przepisy wprowadzają szereg nowych zasad w zakresie opodatkowania podatkiem VAT bonów i voucherów. Do ustawy wprowadzono również liczne nowe pojęcia, takich jak: bon, bon jednego przeznaczenia, bon różnego przeznaczenia, emisja bonu, transfer bonu.
W jaki sposób należy prawidłowo opodatkować sprzedaż nieruchomości z budynkiem mieszkalnym oraz towarzyszącą mu infrastrukturą?
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy ze stroną społeczną wypracowały wskazówki pomocne w ocenie dochowania należytej staranności przez przedsiębiorców, którzy nabyli towar i nie wiedzieli, że transakcja służyła wyłudzeniu podatku VAT. Czy opublikowany dokument faktycznie podpowiada, jak sprawdzić kontrahenta?
1 grudnia 2017 r. reprezentowaliśmy przed WSA w Krakowie generalnego wykonawcę kompleksu biurowego w sprawie dotyczącej odwrotnego obciążenia w VAT na usługi budowlane. Sprawa dotyczyła rozliczeń właściciela nieruchomości z najemcą za dodatkowe prace wykończeniowe w wynajmowanym lokalu oraz ich wpływu na opodatkowanie usług generalnego wykonawcy. WSA w Krakowie zgodził się z naszą argumentacją i stanął w opozycji do stanowiska Ministra Finansów prezentowanego w oficjalnych wyjaśnieniach oraz w dotychczasowych interpretacjach.
Zapowiadany od dłuższego czasu mechanizm podzielonej płatności podatku VAT (split-payment) powoli staje się rzeczywistością. Projekt ustawy wprowadzający ten mechanizm do przepisów VAT-owskich został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i udostępniony opinii publicznej.
Kary umowne służą w głównej mierze naprawieniu szkody powstałej na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Działalność gospodarcza rodzi, co do zasady, skutki na gruncie podatku od towarów i usług, wobec czego powstaje pytanie, czy zapłata kary umownej, związanej w pewien sposób z takimi działaniami stanowi czynność opodatkowaną VAT.
W ostatnim czasie w prasie zawrzało na temat zmiany stanowiska organów podatkowych w zakresie kwalifikacji transakcji zbycia nieruchomości na gruncie podatku VAT. Zakwestionowano prawo nabywcy do odliczenia VAT, w sytuacjach gdy spółka sprzedawała nieruchomość stanowiącą jej główny składnik majątku. Zdaniem urzędu skarbowego nie występuje wówczas dostawa towarów opodatkowana VAT, lecz zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nabywca nie ma zatem prawa do zwrotu VAT. Zanim jednak ogłoszono rewolucje w interpretacji art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny.
Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministrem Finansów przygotowuje nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać kasy fiskalne. Projekt rozporządzenia został opublikowany 18 sierpnia 2016 r. na stronach rządowego centrum legislacji. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
Zatrzymując się na stacjach benzynowych po paliwo, zdarza mi się kupować na drogę różne napoje. Popierając zdrowy tryb życia, unikam napojów gazowanych, ale musze się przyznać, że czasem prócz wody dla siebie kupuję soki lub napoje dla dzieci. Okazuje się, że tylko na niektóre z nich obowiązuje obniżona 5% stawka VAT.
Konsorcjum to wspólne dążenie przez niepowiązane podmioty do osiągnięcia określonego celu gospodarczego. Dla osiągnięcia tego celu, konsorcjanci wykonują usługi i dokonują dostawy towarów na rzecz zewnętrznego podmiotu zamawiającego. W stosunkach zewnętrznych konsorcjum zazwyczaj reprezentowane jest przez lidera, on też dokonuje
Jedyny sposób, aby podatnik wciągnięty nieświadomie w karuzelę podatkową mógł odliczyć VAT od nabywanych towarów, jest wykazanie zachowania przez niego tzw. dobrej wiary czy też należytej staranności. Dla podatników w Polsce możliwość skorzystania z tej furtki jest jednak niezwykle utrudniona
Od lat podatnicy zastanawiają się jak poprawnie rozliczać tzw. usługi ciągłe, to znaczy kiedy rozpoznać moment obowiązku podatkowego i termin odliczenia podatku VAT. Problemem jest także określenie, które usługi mogą zostać uznane za usługi ciągłe.
Minister Finansów wydał 28 września 2015 r. interpretację ogólną (sygn. PT2.8101.1.2015.SJK.20), w której wyjaśnił zasady uwzględniania kosztów dodatkowych w podstawie opodatkowania VAT z tytułu importu towarów, o których mowa w art. 30b ust. 4 ustawy o VAT.
W przypadku refakturowania usług, obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą wykonania usługi przez pierwotnego usługodawcę – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 10 września br. (I SA/Po 366/15). Sąd wskazał także, że w przypadku usług,
Transakcje trójstronne i ich rozliczenia w świetle przepisów o podatku od towarów i usług to temat nienowy, ale ciągle budzący praktyczne wątpliwości. W dalszym ciągu problemem może być prawidłowe przyporządkowanie transportu do jednej z dwóch dokonywanych dostaw, czy też przygotowanie
Przepisy o VAT wskazują, że nie stanowi dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą. W myśl przepisu art. 7 ust. 4 ustawy o VAT przez prezenty o
Od 1 stycznia 2015 roku wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o VAT, określające nowe miejsce świadczenia w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób niebędących podatnikami tj. ostatecznych konsumentów.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny potwierdził, że podatnik ma prawo do odliczenia VAT jeżeli nie wiedział lub nie mógł wiedzieć o tym, że bierze udział w oszustwie. Trybunał w wyroku wydanym w sprawie Maks Pen C-18/13 z dnia
Na gruncie znowelizowanych od 1 stycznia 2014 r. przepisów VAT wątpliwości rodzi również moment wykazania zaliczki ze stawką 0% w deklaracji. Zastosowanie stawki 0% VAT do zaliczki na eksport ma bowiem charakter warunkowy i jest możliwe tylko po spełnieniu warunków
Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady opodatkowania VAT zaliczek w eksporcie. W myśl znowelizowanej ustawy otrzymanie części lub całości zapłaty przed dokonaniem eksportu towarów zawsze będzie rodziło powstanie obowiązku podatkowego bez względu na termin faktycznego wywozu.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 grudnia 2013 r. (sygn. I FSK 1757/12) orzekł, że kilkukrotne udzielenie pożyczki spółce zależnej, w sytuacji gdy było to konieczne ze względu na jej trudną sytuację finansową, nie powinno być wliczane do obrotu
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 listopada 2013 r. (sygn. I FSK 1436/13) orzekł, że nie można uzależniać kwalifikacji dostawy gruntów jako zabudowanych lub niezabudowanych wyłącznie od intencji gospodarczych nabywcy, jeśli kwalifikacja taka nie jest poparta okolicznościami obiektywnymi, widocznymi
W dniu 27 czerwca br. TS UE wydał wyrok w sprawie opodatkowania VAT usług w zakresie magazynowania towarów i uznał, że kompleksowe usługi w zakresie magazynowania, obejmujące przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek