- EN
- x
1 grudnia 2017 r. reprezentowaliśmy przed WSA w Krakowie generalnego wykonawcę kompleksu biurowego w sprawie dotyczącej odwrotnego obciążenia w VAT na usługi budowlane. Sprawa dotyczyła rozliczeń właściciela nieruchomości z najemcą za dodatkowe prace wykończeniowe w wynajmowanym lokalu oraz ich wpływu na opodatkowanie usług generalnego wykonawcy. WSA w Krakowie zgodził się z naszą argumentacją i stanął w opozycji do stanowiska Ministra Finansów prezentowanego w oficjalnych wyjaśnieniach oraz w dotychczasowych interpretacjach.
W najbliższym czasie dojdzie do wielu zmian w przepisach gospodarczych i podatkowych. W tym wpisie skupię się na zmianach, którymi objęte zostaną osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Poruszaliśmy już na naszym blogu tematy social lendingu, crowdfundingu i kryptowalut. FinTech coraz śmielej się rozwija i wchodzi na nowe, nieznane dotąd obszary. Być może już niedługo innowacje finansowe staną się nieodłącznym elementem życia codziennego. Ich rozwój napotyka jednak szereg przeszkód.
Przez lata kwestia opodatkowania VAT usług świadczonych przez członków zarządu spółek na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umów o zarządzanie czy kontraktów menadżerskich, budziła u podatników wiele wątpliwości. Ze spóźnioną pomocą przyszedł Minister Finansów, który 6 października 2017 r. wydał interpretację ogólną przepisów prawa podatkowego. Chciałoby się powiedzieć lepiej późno niż wcale.
Coraz częściej organy podatkowe odmawiają wydania indywidualnej interpretacji podatkowej. Tymczasem zgodnie z Ordynacją podatkową mają prawo tak postąpić jedynie w ściśle określonych przypadkach. Czy zatem zgodnie z prawem Dyrektor KAS może odmówić wydania interpretacji, jeśli przepis podatkowy odwołuje się do innej ustawy, np. ustawy o rachunkowości?
WIS w formie decyzji administracyjnej ma w sposób wiążący rozstrzygnąć, jaką stawką VAT ma być opodatkowany dany produkt. Planuje się, aby stosowne przepisy w tym zakresie weszły w życie w trakcie 2018 r. Podatnicy zyskają zatem kolejny instrument zabezpieczający ich przed ryzykiem podatkowym. Czy jednak na pewno?
Problemy z nieściągalnymi wierzytelnościami prowadzą często do zmniejszenia płynności finansowej i w tym samym stanowią skuteczną zaporę dla rozwoju firmy. Dlatego też ustawodawca przewidział pewne mechanizmy na gruncie podatku dochodowego, głównie w sferze kosztowej, które umożliwiają złagodzenie obciążeń finansowych wynikających z powyższych sytuacji.
Programy motywacyjne mają na celu zapewnienie ścisłemu kierownictwu podmiotów gospodarczych (m. in. menadżerom czy członkom zarządu) udziału w zyskach wynikających z rozwoju firmy. Rozwiązanie to było reakcją na wyniki badań przeprowadzonych w XX w. Stwierdzały one, że cele pracowników najwyższego szczebla nie są zbieżne z celami właścicieli firmy (teoria agencji). Rozwiązaniem okazały się programy motywacyjne. W Polsce do najpopularniejszych należą opcje menadżerskie.
Wydawałoby się, że artysta i umowa o dzieło idą ze sobą w parze. W świetle przepisów i najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego nie musi to być jednak oczywiste. W Sądzie Najwyższym zapadł kolejny wyrok, zgodnie z którym należy szczegółowo badać przedmiot umowy i pracę powierzaną artystom, bo w zależności od tego, czy świadczą usługę, czy tworzą dzieło, są zobowiązani odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W efekcie wiele umów o dzieło może zostać zakwestionowanych, co wywołuje oburzenie w środowisku artystycznym.
W związku ze zmianami dotyczącymi rozliczania VAT w usługach budowlanych, rodzą się wątpliwości, kiedy należy stosować tzw. odwrotne obciążenie (przerzucenie rozliczenia VAT na nabywcę). Czy refaktura powoduje zmianę ról podmiotów uczestniczących w transakcji? Czy rozliczenie pomiędzy wynajmującym a najemcą sprawia, że wynajmujący wykonuje usługę budowlaną na rzecz najemcy? Może to prowadzić do sporów z kontrahentami oraz rozbieżnego opodatkowania takiej samej transakcji, gdyż urzędy skarbowe prezentują różne stanowiska. W dzisiejszym wpisie przedstawiam grafikę ilustrującą odwrotne obciążenie w usługach budowlanych i zachęcam do zadawania pytań
Zapowiadany od dłuższego czasu mechanizm podzielonej płatności podatku VAT (split-payment) powoli staje się rzeczywistością. Projekt ustawy wprowadzający ten mechanizm do przepisów VAT-owskich został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i udostępniony opinii publicznej.
Czasem zdarza się, że nieuczciwi najemcy, nie respektując postanowień umów (najmu, dzierżawy czy leasingu), nie zwracają w określonym terminie wynajętego przedmiotu. W takim przypadku właścicielowi przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy. W związku z tym pojawia się jednak problem, czy takie wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Pakiet transportowy to nie tylko nowe obowiązki ale także nowe sankcje. Ustawa przewiduje kary pieniężne za brak dokonania zgłoszenia lub podanie nieprawdziwych danych. Sankcje nakładane są na podmiot, który nie wykonał obowiązku i mogą sięgać aż 46% wartości netto przewożonego towaru, nie mogą być jednak niższe niż 20.000 zł. Jeśli danym podmiot nie zaktualizował danych pierwotnie zgłoszonych sankcja może wynieść 10.000 zł.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej dysponuje już nowym systemem wspomagającym go w kontroli podatników, tzw. rejestr SENT. System ten obowiązuje od wczoraj, tj. od 18 kwietnia br. i został wprowadzony ustawą o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Nowe przepisy umożliwiają rejestrowania i monitorowanie przewozu towarów wrażliwych dla dochodów budżetu państwa (np. paliwa płynne, czy susz tytoniowy).
Dla usług związanych z rozrywką i rekreacją ustawodawca przewidział 8 % stawkę VAT. Obniżona stawka ma jednak zastosowanie do usług wyłącznie w zakresie wstępu do obiektów. Czy w takiej sytuacji preferencyjna stawka VAT może być stosowana do sprzedaży usług oferowanych przez siłownie, kluby fitness, czy parki rozrywki, skoro w cenie biletu są inne atrakcje? Korzystamy z nich bijąc kolejne rekordy na bieżni w klubie fitness, czy pędząc w wagoniku roller coastera w parku rozrywki.
Od 1 marca 2017 podatnicy muszą być przygotowani, że może zostać wobec nich wszczęta procedura o mało znajomej nazwie – kontrola celno-skarbowa. Czym jest ta kontrola? Z czym się wiąże? I jakie skutki mogą z niej wynikać dla podatnika?
Historyczne początki podatku dochodowego sięgają końca XVIII w., gdy wprowadzony został w Wielkiej Brytanii w czasach wojen napoleońskich. Jego najwyższa stawka wynosiła 10%, a większość obywateli w ogóle nie podlegała opodatkowaniu. Podatek ten okazał się z czasem świetnym źródłem dochodów dla kolejnych państw i w II połowie XX wieku objęty nim był już prawie każdy pracujący. Wyraźnie wzrosła także krańcowa stawka podatku.
1 marca 2017 r. rozpocznie swoje działanie Krajowa Administracja Skarbowa. KAS łączy dotychczasowe struktury administracji podatkowej (izby i urzędy skarbowe), służby celnej (izby i urzędy celne) i kontroli skarbowej (urzędy kontroli skarbowej). Co to oznacza dla podatników? Pojawią się nowe zasady przeprowadzania kontroli i postępowań podatkowych, wydawania indywidualnych interpretacji, a przede wszystkim duże zmiany organizacyjne i nowe uprawnienia kontrolujących.
Kary umowne służą w głównej mierze naprawieniu szkody powstałej na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Działalność gospodarcza rodzi, co do zasady, skutki na gruncie podatku od towarów i usług, wobec czego powstaje pytanie, czy zapłata kary umownej, związanej w pewien sposób z takimi działaniami stanowi czynność opodatkowaną VAT.
W początkowym okresie działania spółek często zachodzi potrzeba ich dofinansowania. Jednym z popularnych sposobów jest udzielanie spółkom pożyczek przez wspólników. Jeżeli jednak po upływie okresu na który umowa została zawarta spółka nie jest w stanie lub – ze względu na chęć poprawy wyniku finansowego – nie chce zwrócić kwoty pożyczki, często dochodzi do restrukturyzacji zadłużenia poprzez konwersje wierzytelności na kapitał zakładowy. Polega ona na tym, że wierzyciel nie dochodzi zapłaty przysługującej mu należności, w zamian za objęcie udziałów w spółce.
W ostatnim czasie w prasie zawrzało na temat zmiany stanowiska organów podatkowych w zakresie kwalifikacji transakcji zbycia nieruchomości na gruncie podatku VAT. Zakwestionowano prawo nabywcy do odliczenia VAT, w sytuacjach gdy spółka sprzedawała nieruchomość stanowiącą jej główny składnik majątku. Zdaniem urzędu skarbowego nie występuje wówczas dostawa towarów opodatkowana VAT, lecz zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nabywca nie ma zatem prawa do zwrotu VAT. Zanim jednak ogłoszono rewolucje w interpretacji art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny.
Podmioty składające zabezpieczenie akcyzowe zostały przedstawione w poprzednim wpisie pt. „Kto powinien złożyć zabezpieczenie akcyzowe?”. W tym kilka słów o terminie na złożenie zabezpieczenia. Zasadą jest, że składa się je w trakcie postępowania podatkowego o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie podatku akcyzowego.