- EN
- x
Wydano pierwsze wyroki mogące stanowić początek pozytywnej dla podatników linii orzeczniczej w materii rozliczenia kosztów finansowania dłużnego. Wciąż jednak decydujące znaczenie w tej sprawie będzie miało stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Od 1 stycznia 2019 wchodzą w życie nowe zasady pobierania podatku u źródła (tzw. withholding tax, WHT). Szczególnie dotkną one podmioty, które dokonują wypłat na rzecz jednego zagranicznego kontrahenta z tytułu świadczeń podlegających WHT (dywidendy, odsetki, należności licencyjne i niektóre usługi) w wysokości przekraczającej w skali roku wartość 2 milionów złotych.
W jaki sposób należy prawidłowo opodatkować sprzedaż nieruchomości z budynkiem mieszkalnym oraz towarzyszącą mu infrastrukturą?
Czym jest gospodarka cyfrowa? W jaki sposób jest opodatkowana i gdzie? Czy system podatkowy wymaga zmian? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Projekt nowej Ordynacji podatkowej w lipcu trafił do konsultacji społecznych. Czy przewidziane w nim zmiany rzeczywiście będą miały pozytywny wpływ na stosunek organów podatkowych do podatnika?
Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadziła preferencyjne opodatkowanie samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi. Czy takie zmiany zachęcą jednak podatników do rezygnacji z samochodów spalinowych?
Taki wniosek płynie z wyroku WSA w Poznaniu z 14 czerwca 2018 r. (I SA/Po 352/18), którym sąd uchylił wydaną interpretację indywidualną. W ocenie Sądu koszty zakwaterowania stanowią koszt pracodawcy, gdyż udostępnienie zakwaterowania pracownikom leży w bezpośrednim ekonomicznym interesie pracodawcy.
Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji z 10 maja 2018 r. zmieniła także zasady zwrotu pomocy publicznej przez przedsiębiorców prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych. Czy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek od dochodu, którego nie osiągnął?
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy ze stroną społeczną wypracowały wskazówki pomocne w ocenie dochowania należytej staranności przez przedsiębiorców, którzy nabyli towar i nie wiedzieli, że transakcja służyła wyłudzeniu podatku VAT. Czy opublikowany dokument faktycznie podpowiada, jak sprawdzić kontrahenta?
Czasami podatnicy jeszcze przed dostawą towarów lub wyświadczaniem usług wystawiają faktury. Zdarza się też, że umówione wynagrodzenie dotyczące planowanego świadczenia nie zostaje uiszczone w terminie wskazanym na uprzednio wystawionej fakturze. Takie przypadki mogą wpływać na uznanie danej faktury jako wystawionej przedwcześnie, a tym samym z naruszeniem ustawy o VAT.
Czym jest ulga na badania i rozwój? Kto i kiedy może z niej skorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w trzecim artykule z cyklu „Zmiany w podatku CIT 2018”.
W miniony piątek Ministerstwo Finansów przyjemnie zaskoczyło podatników, publikując na swojej stronie internetowej komunikat o trwających pracach nad wydłużeniem terminu na złożenie dokumentacji w zakresie cen transferowych. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji wewnątrzresortowych.
Od 1 stycznia 2018 do kosztów podatkowych można zaliczyć nadwyżkę kosztów finansowania dłużnego jedynie do wysokości 30% wyniku finansowego liczonego jako nadwyżka przychodów (z wyłączeniem odsetek) nad kosztami podatkowymi (z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych i kosztów finansowania dłużnego nieuwzględnionych w wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych). Czy w praktyce chodzi tylko o ograniczenie zaliczenia do KUP odsetek od pożyczek? Poniżej wyjaśniamy, czym są koszty finansowania dłużnego i kiedy nie mogą stanowić kosztu podatkowego.
Opodatkowanie akcyzą płynów do e-papierosów oznacza szereg dodatkowych obowiązków dla producentów czy importerów. Do czasu obowiązywania zerowej stawki akcyzy (tj. do końca 2018 r.) tych obowiązków będzie mniej. Jednak już od 1 stycznia 2019 r. pojawi się m.in. konieczność pozyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego lub produkcję poza składem na tzw. przedpłatach, obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego, prowadzenia ewidencji akcyzowej, składania deklaracji akcyzowych, wpłacania przedpłat akcyzy itd.
Już jutro, 13 stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, czyli tzw. ustawa o STIR (dalej: Ustawa nowelizująca). Zmieni ona kilkanaście aktów prawnych. Dla podatników szczególnie ważne powinny być zmiany wprowadzone do Ordynacji podatkowej (dalej: OP) oraz do ustawy o VAT.
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o CIT. Dziś pierwszy artykuł z cyklu. Wyjaśniamy w nim, w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania zgodnie z nowelizacją i jak zmieniły się zasady rozliczania straty.