Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Akcyza na płyny do e-papierosów to nie tylko podatek, ale też dodatkowe obowiązki

Opodatkowanie akcyzą płynów do e-papierosów oznacza szereg dodatkowych obowiązków dla producentów czy importerów. Do czasu obowiązywania zerowej stawki akcyzy (tj. do końca 2018 r.) tych obowiązków będzie mniej. Jednak już od 1 stycznia 2019 r. pojawi się m.in. konieczność pozyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego lub produkcję poza składem na tzw. przedpłatach, obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego, prowadzenia ewidencji akcyzowej, składania deklaracji akcyzowych, wpłacania przedpłat akcyzy itd.

 

Po wejściu w życie nowych przepisów (tj. od 1 lutego 2018 r.), podmioty zajmujące się produkcją lub sprowadzaniem do Polski płynów do e-papierosów będą zobowiązane do realizacji pierwszego obowiązku, tj. złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku akcyzowego. Zgłoszenie takie składa się na urzędowym formularzu AKC-R. Wzór obowiązujący aktualnie nie jest jeszcze dostosowany do płynów do e-papierosów. Powinien być dostępny (tj. powszechnie obowiązujący) niebawem - przed 1 lutego 2018 r.

 

Zgłoszenie rejestracyjne powinno zostać złożone przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą (art. 16 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym). W praktyce oznacza to, że przed pierwszą produkcją, pierwszym importem lub nabyciem wewnątrzwspólnotowym dany podmiot powinien złożyć to zgłoszenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Złożenie zgłoszenia nie podlega opłacie skarbowej, niemniej otrzymanie od organu podatkowego potwierdzenia przyjęcia tego zgłoszenia (tj. wydawanym na druk AKC-PR) wiąże się już z zapłatą opłaty skarbowej w wysokości 170 zł.

 

Obowiązek złożenia zgłoszenia wynika z faktu, że podmioty dokonujące produkcji płynów lub sprowadzające te wyroby do Polski są podatnikami podatku akcyzowego. Produkcja, import, czy też wewnątrzwspólnotowe nabycie tych wyrobów to bowiem czynności, które będą niebawem podlegały opodatkowaniu akcyzą.

 

Brak złożenia zgłoszenia rejestracyjnego (AKC-R), złożenie go po terminie lub z danymi niezgodnymi ze stanem faktycznym może podlegać karze grzywny do 120 stawek dziennych, tj. od 700 zł do 20.160.000 zł  (art. 56b § 2 k.k.s.).

 

Ustawa nakładająca akcyzę na płyny do e-papierosów została podpisana przez Prezydenta 4 stycznia 2018 r. W Dzienniku Ustaw została opublikowana 17 stycznia, a wejdzie w życie 1 lutego 2018 r.

 

Photo by Thomas Picard

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności