- EN
- x
W ostatnim czasie podatnicy często pytają o jednolity plik kontrolny (JPK) – w szczególności, kiedy wejdzie w życie i kogo obejmie.
Regulacje znowelizowanego art. 193a Ordynacji podatkowej, zobowiązujące podatników prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej do przekazywania na żądanie organów podatkowych danych w formacie JPK, wejdą w życie 1 lipca 2016 r. tylko w stosunku do dużych przedsiębiorców. Natomiast w stosunku do małych i średnich przedsiębiorców zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Należy zwrócić uwagę, że pojęcie małego, średniego i dużego przedsiębiorcy rozumiane jest zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, w związku z czym:
Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
Za dużego przedsiębiorcę uważa się natomiast przedsiębiorcę, który nie spełnia warunków uznania go za małego lub średniego przedsiębiorcę.
Innymi słowy, obowiązek generowania danych w formie JPK obejmie od 1 lipca 2016 r. tylko dużych przedsiębiorców, czyli takich którzy: (a) zatrudniają średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub których (b) roczny obrót netto przekroczył 50 mln euro, a równocześnie suma aktywów bilansu jest wyższa niż 43 mln euro. Obowiązek w zakresie JPK powstanie, jeśli w obydwu ostatnich latach obrotowych spełniony był choćby jeden z tych dwóch warunków.