Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Jednolity Plik Kontrolny – kogo obejmie ten obowiązek 1 lipca 2016 r.?

W ostatnim czasie podatnicy często pytają o jednolity plik kontrolny (JPK) – w szczególności, kiedy wejdzie w życie i kogo obejmie.

 

Regulacje znowelizowanego art. 193a Ordynacji podatkowej, zobowiązujące podatników prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej do przekazywania na żądanie organów podatkowych danych w formacie JPK, wejdą w życie 1 lipca 2016 r. tylko w stosunku do dużych przedsiębiorców. Natomiast w stosunku do małych i średnich przedsiębiorców zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Należy zwrócić uwagę, że pojęcie małego, średniego i dużego przedsiębiorcy rozumiane jest zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, w związku z czym:

 

Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

 

Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

 

Za dużego przedsiębiorcę uważa się natomiast przedsiębiorcę, który nie spełnia warunków uznania go za małego lub średniego przedsiębiorcę.

Innymi słowy, obowiązek generowania danych w formie JPK obejmie od 1 lipca 2016 r. tylko dużych przedsiębiorców, czyli takich którzy: (a) zatrudniają średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub których (b) roczny obrót netto przekroczył 50 mln euro, a równocześnie suma aktywów bilansu jest wyższa niż 43 mln euro. Obowiązek w zakresie JPK powstanie, jeśli w obydwu ostatnich latach obrotowych spełniony był choćby jeden z tych dwóch warunków.

Photo by Danilevici Filip-E.
ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2020 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności