Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Jednolity podatek dochodowy nie wejdzie w życie

W dzisiejszej prasie pojawiają się informacje, że rząd zaprzestaje dalszych prac nad tzw. jednolitym podatkiem dochodowym, który miał od 2018 r. obciążyć przedsiębiorców oraz wspólników spółek osobowych. Pierwotne zapowiedzi obejmowały zniesienie liniowej stawki 19% PIT dla przedsiębiorców, a tym samym objęcie ich progresywnym podatkiem wg stawek zaczynających się od 10%, a kończących na ok. 40%.

 

Wygląda na to, że rząd zrezygnował z jednolitego podatku pod naporem krytyki ze strony przedsiębiorców i pomysł wycofał z dalszych prac. Jednolity podatek miał łączyć składki na ZUS, NFZ oraz PIT. I choć w założeniu miał uprościć daniny płacone do fiskusa,  to de facto najmocniej mógł uderzyć w przedsiębiorców, gdyż 19% stawka liniowa PIT miała zostać zlikwidowana. Duża część przedsiębiorców może zatem odetchnąć z ulgą.

 

Na marginesie warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2017 r. małe spółki kapitałowe (tj. o przychodach brutto poniżej 1,2 mln EUR) mogą korzystać z obniżonej stawki CIT 15%. Jest co prawda sporo wyjątków i wyłączeń mających zapobiegać sztucznemu dzieleniu podmiotów, niemniej w określonych sytuacjach (dotyczy to głównie nowych podmiotów albo podmiotów, które jeszcze nie osiągnęły takiego pułapu obrotów) rozwiązanie będzie możliwe do zastosowania.

 

O innych zmianach w podatkach piszemy w naszych cyklicznych wydaniach KSP Tax News, do lektury których zachęcam.

 

Na koniec chciałbym złożyć wszystkim czytelnikom naszego bloga najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w imieniu swoim i całego Zespołu Podatkowego KSP.  Oby Nowy Rok przyniósł nam wszystkim same pozytywne zaskoczenia w dziedzinie podatków. Do Siego Roku!

 

Photo by Matt Aiello

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności