Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

JPK – istotna zmiana w zakresie struktury dotyczącej faktur

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat informujący, że podmioty, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, nie mają obowiązku przesyłania faktur VAT dokumentujących zakup w formacie JPK. Taki obowiązek dotyczy wyłącznie faktur sprzedaży.

 

Link do strony Ministerstwa Finansów

 

Wiemy, że wielu z naszych klientów obawiało się obowiązku ujmowania faktur zakupu w strukturze JPK_FA, ponieważ faktury te często otrzymywane są w formie papierowej, a ich struktura często jest wielopozycyjna, co sprawia, że uwzględnieniem ich w JPK byłoby bardzo kłopotliwe. MF wyjaśniło, że struktura JPK_FA będzie jednak dotyczyła wyłącznie faktur sprzedaży.  W tej strukturze nie będą więc dostarczane faktury zakupu.

 

Dodatkowo, Ministerstwo przypominało, że 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, a dokładnie art. 109 ust. 3 tej ustawy, która rozszerzy zakres danych zawartych w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT o NIP nabywcy. W związku z tym zmianie ulegnie struktura JPK_VAT - zostanie ona rozbudowana o pole NIP nabywcy. Przypominamy, że struktura JPK_VAT jest plikiem obowiązkowo przekazywanym w cyklach miesięcznych. Obowiązek ten dotknie małych i średnich przedsiębiorców 1 stycznia 2017 r. W związku z tym, przygotowując się obecnie do wdrożenia zmian w systemach informatycznych, należy mieć na względzie zmienianą regulację.

 

Photo by yasin ozturk

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności