- EN
- x
Obowiązująca na gruncie Ordynacji podatkowej zasada wskazuje, że strona postępowania podatkowego ma prawo działać przez pełnomocnika, chyba że czynność wymaga jej osobistego działania. Warto pamiętać o tym, że powyższa reguła pod pewnymi warunkami ulega modyfikacjom. Wtedy strona jest zobowiązana powołać osobę pełnomocnika, jeżeli chce by jej interesy w toku toczącego postępowania były należycie chronione. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy Ordynacja podatkowa nie daje podatnikom wyboru i nakłada na nich obowiązek udzielenia pełnomocnictwa osobie, która będzie uprawniona do odbioru pism w ich imieniu w ramach prowadzonego postępowania podatkowego. W sytuacji, gdy podatnik nie zrealizuje nałożonego na niego obowiązku, mogą go spotkać negatywne konsekwencje.
Z początkiem 2016 r. zaczął obowiązywać art. 138f Ordynacji podatkowej. Przepis ten obliguje stronę postępowania do ustanowienia w kraju osoby pełnomocnika do doręczeń, jeżeli nie ustanawia ona pełnomocnika ogólnego lub szczególnego i jednocześnie:
Brzmienie powyższego przepisu wskazuje jednocześnie, że w sytuacji, gdy strona postępowania otrzymuje pisma za pomocą środków komunikacji elektronicznej, to nie obejmie jej powyższy obowiązek ustanowienia pełnomocnika do doręczeń.
Warto pamiętać o tym, że jeżeli strona była zobowiązana do dopełnienia wskazanego powyżej obowiązku, lecz tego nie uczyniła, to wszelkie pisma wysłane przez organ podatkowy będą uznane za doręczone pod dotychczasowym adresem w kraju i pozostawione w aktach sprawy. Wiążą się z tym negatywne konsekwencje dla strony, która nie będzie miała możliwości należycie zareagować na podejmowane względem niej czynności organu podatkowego, np. z uwagi na upływ terminów do wnoszenia środków odwoławczych.
Natomiast, gdy w danej sprawie zostanie ustanowiony więcej niż jeden pełnomocnik o tym samym zakresie działania lub jednocześnie pełnomocnik ogólny i szczególny reprezentujący stronę w tej samej sprawie, to strona postępowania zobowiązana będzie wskazać organowi podatkowemu jednego z nich jako pełnomocnika do doręczeń.
Photo by carl dwyer | www.freeimages.com