- EN
- x
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 28 października 2015 r. orzekł, że art. 27 ust. 1 ustawy o PIT w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmów korygowania kwoty zmniejszającej podatek, a w konsekwencji powoduje brak urealnienia kwoty wolnej od podatku, narusza art. 2 i art. 84 Konstytucji.
Zdaniem Trybunału kwota zmniejszająca podatek ma na celu umożliwienie ustalenia podatku PIT w taki sposób, aby jednostce pozostała określona wysokość dochodu do swobodnej dyspozycji. Ustawodawca, indywidualizując obowiązek podatkowy, musi bowiem brać pod uwagę zapewnienie człowiekowi minimum egzystencji. Natomiast brak mechanizmu umożliwiającego korygowanie kwoty zmniejszającej podatek PIT, a tym samym wieloletnie utrzymywanie tej kwoty na tym samym poziomie stanowi wadliwość prawa niedopuszczalną w demokratycznym państwie prawnym. Wysokość kwoty zmniejszającej podatek nie może być oderwana od czynników umożliwiających określenie zdolności podatkowej podatnika.
TK zwrócił uwagę, że aktualnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł, podczas gdy w myśl ustawy o pomocy społecznej, osobą żyjącą w ubóstwie jest ta, której roczny dochód nie przekracza 7608 zł.
Art. 27 ust 1 ustawy o PIT we wskazanym zakresie, traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.