- EN
- x
Można powiedzieć, że podobny system kontroli przemieszczeń towarów już obowiązuje. Mowa tutaj o Systemie Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych (EMCS). Stosowany jest on w dość wąskim zakresie, tj. przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w tzw. procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Jeśli zatem towar objęty jest systemem EMCS, nie ma potrzeby dokonywania dodatkowego zgłoszenia do rejestru SENT.
Cel ustawy i jej adresaci
Celem pakietu jest wyposażenie organów podatkowych (i nie tylko) w narzędzia umożliwiające gromadzenie danych o ilościach i kierunkach przemieszczania tzw. wyrobów wrażliwych oraz o podmiotach uczestniczących w obrocie tymi wyrobami. Wykaz towarów wrażliwych wraz z warunkami zgłaszania ich przewozu znajduje się tutaj - Towary wrażliwe - Pakiet Transportowy
Główny narzędziem do gromadzenia wymienionych danych jest elektroniczny rejestr zgłoszeń (tzw. rejestr SENT). Zgłoszenia przesyłają określone podmioty za pośrednictwem platformy PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo Celnych w drodze usługi „e-Przewóz”). Ustawa wprowadza trzy (3) kategorie podmiotów obowiązanych do dokonywania zgłoszeń. Każdy z tych podmiotów zobowiązany jest do złożenia odrębnego zgłoszenia dotyczącego jednego konkretnego transportu. Te podmioty to:
Kto, kiedy i w jakich sytuacjach dokonuje zgłoszenia?
Obowiązek dokonywania zgłoszenia do rejestru SENT spoczywa na ww. podmiotach w różnych zakresach; zależy on bowiem od tego z jakiego rodzaju transakcją mamy do czynienia. Szczegółowy zakres obowiązków przedstawia poniższa tabela.
W następnym wpisie sankcje finansowe za naruszenie przepisów pakietu transportowego oraz jego związek z obowiązkami podatkowymi.
Już teraz zapraszam!
Autorami tekstu są Łukasz Jedynak i Duszan Wolczyński
Photo by Cathy Kaplan