Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji jest niezbędne

W nawiązaniu do poprzednich wpisów na KSP TAX BLOG dotyczących nowelizacji Ordynacji Podatkowej w zakresie pełnomocnictw (pełnomocnictwo ogólne, pełnomocnictwo szczególne), poniżej przedstawiam kilka informacji o pełnomocnictwie do podpisywania deklaracji.

 

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta.

 

Warto również wskazać, że wyznaczenie pełnomocnika do podpisywania deklaracji będzie wymagało złożenia dodatkowego dokumentu pełnomocnictwa, nawet gdy zostanie powołany tzw. pełnomocnik ogólny.

 

Na mocy znowelizowanych przepisów pełnomocnictwo tego typu może zostać złożone oraz odwołane za pomocą dokumentu elektronicznego, składanego do ministra finansów. Złożenie takiego dokumentu pełnomocnictwa jest zwolnione z opłaty skarbowej. Ważne, aby pamiętać, że dokument pełnomocnictwa musi być sporządzony na formularzu UPL-1, a jego zmiana lub odwołanie wymaga złożenia zawiadomienia na formularzu OPL-1.

 

Wskazanie przez podatnika, płatnika lub inkasenta osoby pełnomocnika odpowiedzialnego za podpisywanie deklaracji jest na tyle istotne z punktu widzenia rozliczeń podatkowych, że ustawodawca w dalszym ciągu obliguje podatników, płatników oraz inkasentów do złożenia osobnego dokumentu pełnomocnictwa w przypadku, gdy np. zlecają podmiotowi trzeciemu prowadzenie rozliczeń podatkowych w ich imieniu.

 

Przepisy wykonawcze, którymi wprowadzono nowe wzory pełnomocnictw do podpisywania deklaracji i wzory zawiadomienia o zmianie lub odwołaniu tych pełnomocnictw, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. nie mają mocy wstecznej. Dlatego w przypadku złożenia pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji do końca 2015 r., nie ma obowiązku ponownego składania takiego pełnomocnictwa według nowego wzoru. Wcześniej udzielone pełnomocnictwa zachowują moc do czasu ich wygaśnięcia lub odwołania.

Photo by: carl dwyer | www.photoimages.com

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności