- EN
- x
W komunikacie opublikowanym 18 grudnia 2015 roku na stronie Ministerstwa Finansów można przeczytać o zamierzeniach resortu w zakresie weryfikacji cen transferowych, czyli cen stosowanych w transakcjach między podmiotami powiązanymi.
Kontrole cen transferowych będą jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów i administracji podatkowej w roku 2016, a resort przeznaczy na to dodatkowe środki. Ministerstwo zachęca podatników do dokonania dobrowolnej korekty deklaracji podatkowej, wskazując na prawo do naliczenia odsetek obniżonych o 50%. Złożenie korekty deklaracji może nastąpić bez wskazania przyczyny korekty. W komunikacie czytamy: „Minister Finansów zachęca podatników, którzy stosowali ceny transferowe w latach ubiegłych do złożenia korekt za lata 2011-2015”.
W przypadku gdy podatnik złoży korektę w terminie 6 miesięcy od daty złożenia deklaracji i zapłaci zaległość w ciągu 7 dni od złożenia korekty, zgodnie dodanym 1 stycznia 2016 roku z art. 56a Ordynacji podatkowej, stawka odsetek zostaje obniżona o 50%. Podstawowa stawka odsetek za zwłokę wynosi obecnie 8% w skali roku. Obniżone odsetki mają służyć samodzielnemu korygowaniu błędów w deklaracjach, a – jak czytamy w komunikacie Ministerstwa - obniżona o połowę stawka odsetek to swoisty „bonus” dla podatników. Ministerstwo jednak nie wspomina, że korekty złożone w drugiej połowie roku nie skutkują możliwością stosowania obniżonych odsetek (przy czym korekty wynikające z zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r., spowodują obowiązek naliczenia odsetek za zwłokę według stawki obowiązującej do końca 2015 roku za cały okres zaległości - 75% podstawowej stawki odsetek podatkowych). Pamiętajmy także, że z obniżonych odsetek można skorzystać wyłącznie w przypadku dobrowolnej korekty i nie w każdym czasie; możliwość tę wyklucza doręczenie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli, a także w przypadku korekty złożonej w wyniku czynności sprawdzających.
O czym warto pamiętać dokonując korekty deklaracji? Po pierwsze o odpowiednim przygotowaniu się do kontroli – w szczególności po zapowiedzi fiskusa dotyczącej kontroli spółek, które dokonały istotnego skorygowania podstawy opodatkowania pod koniec roku. Jeżeli korekta dotyczyła wyniku na transakcjach z podmiotami powiązanymi, w wypadku kontroli trzeba będzie wykazać prawidłowość przyjętego poziomu cen, posiadać dokumentację cen transferowych zawierającą analizę porównawczą, a także grupową politykę cen transferowych.