Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Podatek akcyzowy - 5 obszarów ryzyka, na które warto zwrócić uwagę… (I)

… w przeciwnym przypadku zrobi to organ podatkowy w toku ewentualnej kontroli lub postępowania podatkowego wymierzając dodatkowe zobowiązanie podatkowe w akcyzie.

 

1.    Klasyfikacja wyrobów

Klasyfikacja wyrobów akcyzowych to jeden z pierwszych obszarów poszukiwania błędów podatników. Mechanizm rozpoznawania/identyfikowania wyrobów akcyzowych oparty jest na klasyfikacji CN. Co to oznacza? To, że dla celów poboru akcyzy stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN). Klasyfikacja danego towaru umożliwia określenie konsekwencji akcyzowych w zakresie produkcji czy obrotu tym wyrobem. Dla przykładu odmienne będę skutki sprzedaży preparatu smarowego od sprzedaży oleju smarowego. Ten pierwszy klasyfikowany do kodu CN 3403 może być sprzedawany ze stawką 0 zł. Ten drugi (klasyfikowany do kodu CN 2710) już ze stawką 0 zł nie zostanie sprzedany. W sytuacji, w której podatnik sprzedaje wyrób akcyzowy z myślą, że jest to preparat smarowy, gdy w rzeczywistości jest to olej smarowy naraża się na uszczuplenie podatku. Sprzedaż 30.000 litrów oleju smarowego (poza procedurą zawieszenia lub zwolnieniem z akcyzy) będzie opodatkowana akcyzą w wysokości 35.400 zł. Koszt popełnionego błędu co do klasyfikacji towaru jest zatem znaczny.

 

Na szczęście ustawa akcyzowa przewiduje mechanizm pozwalający na wiążące ustalenie klasyfikacji danego wyrobu. Ten mechanizm to możliwość ubiegania się o WIT (wiążąca informacja taryfowa) lub WIA (wiążąca informacja akcyzowa). Celem jednego i drugiego instrumentu jest zwiększenie pewności w obrocie gospodarczym w zakresie podatku akcyzowego. Warto o tym pomyśleć przed uruchomieniem działalności operacyjnej. Posiadanie WIT lub WIA umożliwia podatnikowi z dużo większą pewnością określenie konsekwencji akcyzowych produkcji i handlu danym wyrobem. Oczywiście mniej ryzykowna będzie też kontrola organu podatkowego w zakresie klasyfikacji CN posiadanych wyrobów. Jeśli nie jest możliwe wystąpienie o WIT czy WIA przed uruchomieniem działalności (np. z uwagi na fakt, że podatnik nie posiada jeszcze danego wyrobu), to warto dokonać tego niezwłocznie po pojawieniu się pierwszej możliwości w tym zakresie.

Photo by Adam Balint, http://www.freeimages.com
ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności