Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Podatek akcyzowy – 5 obszarów ryzyka, na które warto zwrócić uwagę…(III)

3.    Dokumentacja

Braki w dokumentacji, błędy, czy też generalnie jej nierzetelne prowadzenie, to prosta droga do otrzymania decyzji wymiarowej. Powyższe można oczywiście odnieść nie tylko do podatku akcyzowego, ale także do każdej innej daniny publicznej obowiązującej w Polsce.

 

Dla przykładu można wskazać na wewnątrzwspólnotową dostawę wyrobów akcyzowych nieobjętych ujednoliconym podatkiem akcyzowym (np. olejów smarowych) w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Przemieszczenie to wymaga dołączenia do transportu tzw. dokumentu handlowego. Dokument tez powinien zawierać szereg informacji na temat transportowanych wyrobów oraz miejsca jego dostawy. Błąd co do miejsca dostawy może skutkować naruszeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a co za tym idzie powstaniem obowiązku zapłaty akcyzy z tytułu przetransportowanych towarów. Szczególnie zwraca tu uwagę zmiana przez nabywcę miejsca docelowego w trakcie trwania transportu. Brak uwzględnienia tego faktu w dokumentacji sprzedawcy może skutkować uznaniem przez organ podatkowy, iż procedura zawieszenia została naruszona (tj. towar nie dojechał w miejsce przeznaczenia ujawnione na dokumentach). W rezultacie sprzedawca może zostać obciążony przez organ podatkowy obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego.

 

Warto na bieżąco monitorować przebieg transakcji i ich odzwierciedlenie w posiadanej dokumentacji. Powyższe nie dotyczy wyłącznie procedury zawieszenia poboru akcyzy, ale także korzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego. Rzecz jasna takie monitorowanie jest czasochłonne, niemniej w kontekście wysokich stawek podatku akcyzowego może okazać się opłacalne.

Photo by  randy kun, www.freeimages.com/
ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności