Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Przychodzi urząd na kontrolę… czyli dlaczego warto korzystać z usług doradcy podatkowego?

Angielski pisarz Terry Pratchett sparafrazował kiedyś słynne stwierdzenie Benjamina Franklina wskazując, że „jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku”.  Od lat mówi się o tym, że polski system podatkowy jest mocno skomplikowany i w praktyce rozliczenie podatków nastręcza niemało problemów.  Dodatkowo, przepisy proceduralne związane z kontrolą podatkową lub postępowaniem podatkowym budzą wiele wątpliwości.  Do tego wszystkiego, w zasadzie każdy urząd stosuje indywidualne podejście do poszczególnych kwestii, co de facto  oznacza, że te same kwestie bywają rozbieżnie rozstrzygane przez różne urzędy.

 

W sytuacji konieczności bliższego zaznajomienia się z prawem podatkowym, np. w związku ze wszczętą kontrolą podatkową, mamy dwa wyjścia.  Po pierwsze można samodzielnie spróbować przestudiować przepisy oraz „wygooglować” odpowiedzi w Internecie.  Ta ścieżka może jednak okazać się kręta, stroma i zgubna, a w rezultacie przysporzyć więcej problemów niż pożytku.  By uniknąć ryzyka, które może się zmaterializować w postaci wymierzenia dodatkowego podatku wraz z odsetkami oraz dodatkowej kary za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, warto rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego.

 

Kiedy korzystać z usług doradcy podatkowego?

 

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od potrzeb podatnika oraz zawiłości danej sprawy.  Oczywiście nie do wszystkich spraw niezbędny jest doradca podatkowy.  Wiele wątpliwości jest bowiem w stanie rozwikłać samodzielnie podatnik, np. z pomocą konsultanta w urzędzie skarbowym.  Przy większości jednak spraw warto współpracować z doradcą podatkowym, w szczególności, gdy bierzemy udział w kontroli podatkowej lub postępowaniu podatkowym albo wydana została decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego.  Co tak naprawdę podatnik zyskuje na takiej współpracy?

 

Przede wszystkim doradca podatkowy jest osobą, która przeprowadzi nas przez gąszcz przepisów i wskaże ścieżki postępowania, przeanalizuje stan faktyczny w świetle regulacji prawnych i wyjaśni, co i kiedy należy zrobić.  Doświadczenie pokazuje, że powołanie profesjonalnego pełnomocnika daje dużo większe szanse na pozytywne dla podatnika jego zakończenie.  Doradca podatkowy nie tylko bowiem dokonuje analizy przepisów, ale również czuwa nad prawidłowością przebiegu postępowania.  Doradca podatkowy pełni rolę pośrednika pomiędzy urzędem a podatnikiem. Podatnicy często bowiem nie wiedzą czego dokładnie urząd oczekuje, jakie przysługują im prawa i jak powinni postępować. Zdarza się, że pisma i żądania urzędników są formułowane w sposób niezrozumiały, a czasem nawet podchwytliwy. Doradca podatkowy powinien natomiast czuwać, aby prawa podatnika były przestrzegane. Może on również opracować „strategię” postępowania z urzędem.

 

Z usług doradcy podatkowego warto również skorzystać w przypadku występowania o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Prawidłowe opisanie stanu faktycznego oraz sformułowanie wniosku ma bowiem kluczowe znaczenie w procesie otrzymania interpretacji.  Izba skarbowa udzielająca interpretacji odnosi się bowiem wyłącznie do przestawionego przez podatnika stanu faktycznego i przedstawionego stanowiska, co w praktyce oznacza, że samodzielne sporządzenie takiego wniosku może doprowadzić do efektu przeciwnego od zamierzonego. (Polecam artykuł : "Fiskus nie powie o wszystkich korzyściach dla podatnika. Trzeba wiedzieć, jak i o co pytać.", Dziennik Gazeta Prawna)

 

Lista licencjonowanych doradców podatkowych prowadzona jest przez Ministra Finansów, jest także dostępna na stronie Krajowej Izby Doradców podatkowych (http://www.krdp.pl/doradcy.php).  Warto również dodać, że doradcy podatkowi – jako przedstawiciele zawodu regulowanego – zobowiązani są do zachowania określonych standardów, m.in. w zakresie poufności oraz podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.  Przed wyborem doradcy podatkowego warto przede wszystkim sprawdzić, czy jest faktycznie wpisany na listę doradców podatkowych (link do listy aktywnych doradców podatkowych jest powyżej) oraz jaką ma opinię. Większość kancelarii doradztwa podatkowego posiada strony internetowe, które mogą być wstępnym źródłem informacji o doświadczeniu i specjalizacji doradców podatkowych.

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności