- EN
- x
Mechanizm podzielonej płatności
Głównym celem wprowadzenia mechanizmu jest poprawienie ściągalności podatku VAT, poprzez wyłączenie podatnikom możliwości swobodnego dysponowania kwotami VAT otrzymywanymi razem z wynagrodzeniem za towary lub usługi. Zakłada on, że kwoty podatku będą wpłacane przez podatników na specjalnie w tym celu wyodrębnione rachunki VAT. Wpłata będzie następowała razem z zapłatą wynagrodzenia za towar lub usługę. Środki zgromadzone na rachunkach VAT będą należały do podatników, choć swobodne dysponowanie nimi będzie wyłączone. Środki te będą więc niejako „zamrożone” i przeznaczone przede wszystkim dla rozliczeń VAT-owskich. Podatnik będzie mógł swobodnie dysponować jedynie kwotą netto (swoim wynagrodzeniem), która wpłynie na jego standardowy rachunek.
Projekt zakłada dobrowolność w stosowaniu tego mechanizmu. Jego wykorzystanie będzie możliwe wyłącznie w transakcjach B2B (podatnik-podatnik), a nie w transakcjach B2C (podatnik-konsument).
Rachunek VAT
Rachunek VAT będzie służył wyłącznie do przyjmowania środków pieniężnych pochodzących z tytułu:
Z rachunku tego będzie można wypłacać środki pieniężne m.in. tytułem:
Środki zgromadzone na rachunku VAT będą mogły zostać również przeznaczone na inne cele niż rozliczenia VAT-owskie, pod warunkiem otrzymania zgody naczelnika urzędu skarbowego.
Organy podatkowe nie będą miały dostępu do rachunków VAT. Nie będą mogły również samodzielnie przeprowadzać operacji finansowych na tych rachunkach.
Zachęty podatkowe
Jednocześnie ustawodawca przewiduje zachęty podatkowe dla podmiotów, które zdecydują się na zastosowanie mechanizmu:
Projekt ustawy jest dopiero na etapie uzgodnień międzyresortowych. Niemniej zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.
Photo by mailsparky