- EN
- x
Od 1 stycznia 2019 r. nie wszyscy pracodawcy muszą przeprowadzać obowiązkowe szkolenia okresowe z zakresu BHP. Co więcej, niektóre grupy pracodawców mogą samodzielnie wykonywać zadania służby BHP.
Zbliża się lato, a z nim zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, którymi niejednokrotnie są cudzoziemcy. Warto zapoznać się z poniższym wpisem, by dowiedzieć się jakie zmiany w zakresie zatrudniania obcokrajowców na początku roku wprowadził ustawodawca.
Poprzednio pisałam o formalnościach, jakie są związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Ten wpis chciałabym poświecić sankcjom, jakie grożą pracodawcom za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Nie można zasłaniać się nieznajomością przepisów prawa, bowiem w Polsce oraz na terenie całej Unii Europejskiej istnieją sformalizowane zasady karania przedsiębiorców zatrudniających nielegalnie emigrantów z krajów trzecich.
W poprzednim wpisie pisałam o procedurze zatrudniania pracowników z Ukrainy. Dziś przybliżę nieco temat zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.
Coraz większa liczba obywateli Ukrainy znajduje pracę w Polsce. Wielu pracodawców docenia zaangażowanie i profesjonalizm pracowników z Ukrainy. Bywa też często, że na określone stanowisko pracodawcy nie mogą znaleźć polskich kandydatów do pracy i decydują się na zatrudnienie obcokrajowca. Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?
W firmie zdarzył się wypadek. Podczas cofania koparko – ładowarki, kierujący nią pracownik nie zauważył stojącego za maszyną kolegi. Doszło do poważnych uszkodzeń ciała u poszkodowanego. Na miejsce wypadku przyjechał prokurator, inspektor pracy. Przesłuchani zostali świadkowie zdarzenia. Miejsce wypadku zostało odpowiednio zabezpieczone. Następnie powołany został zespół powypadkowy, który zbadał przyczyny wypadku i określił zalecenia na przyszłość.
Praca w międzynarodowym zespole ma na pewno wiele zalet, ale może być również problematyczna. Wyobraźmy sobie sytuację, że pracownik chciałby wyjechać na przedłużony weekend majowy i wobec tego prosi o urlop na 2 maja (1 i 3 maja są w Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy). Jednakże pracodawca informuje go, że urlop będzie musiał wypisać także na 3 maja bowiem ten dzień jest dniem pracującym w Wielkiej Brytanii, kraju siedziby kontrahenta, dla którego usługi świadczy nasz pracownik. Czy pracodawca ma rację?
Pracodawcy często pozwalają pracownikom na używanie samochodów służbowych po godzinach pracy. Pracownicy mogą nimi dojeżdżać do domu, a nawet wyjeżdżać na zagraniczne wakacje. Ale czy pracownik może użyczyć samochód służbowy żonie, aby odebrała dziecko z przedszkola? Czy pracodawca może obciążyć pracownika za kradzież laptopa zostawionego niefrasobliwie w służbowym aucie? Czy pracownik może podjechać służbowym autem do lekarza będąc na zwolnieniu lekarskim?
Czy zawsze tylko pracodawca musi ponieść koszty naprawy, jeśli pracownik wyrządzi szkodę samochodem służbowym? Najczęściej chodzi tu o uszkodzenia innego samochodu, czy też inne szkody w mieniu osób trzecich. Jednak zdarzają się i poważne uszczerbki na zdrowiu, skutkujące trwałym kalectwem, a nawet śmiercią poszkodowanego.