Aktualna pozycja: HomeBlog o pracy

Blog o prawie pracy

Zmiany w prawie pracy w 2019 roku

Pracodawców znowu czeka gorący okres – rok 2019 przynosi liczne zmiany w przepisach oraz konieczność zastosowania nowych, nieznanych wcześniej rozwiązań. Zespół Prawa Pracy przygotował krótkie podsumowanie najważniejszych zmian wchodzących w życie po 1 stycznia 2019 r. Życzymy Państwu Szczęśliwego Nowego Roku!

28 / 12 / 2018 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Dokumentacja pracownicza po nowemu

Począwszy od 1 stycznia 2019 roku obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Pracodawców czeka między innymi zmiana okresów przechowywania tej dokumentacji, zmiana zawartości akt osobowych oraz konieczność wypełniania obowiązków informacyjnych. Możliwe stanie się również prowadzenie dokumentacji w formie elektronicznej.

11 / 12 / 2018 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Wszyscy będziemy oszczędzać - o pracowniczych planach kapitałowych (cz. 1)

Prace nad ustawą zakładającą wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych dobiegają końca. PPK przewidują udział pracodawców w systematycznym oszczędzaniu przez uczestników planów z przeznaczeniem środków finansowych na ich późniejszą wypłatę. Dla pracowników to w założeniu wyższe emerytury, dla pracodawców nowe obowiązki, formalności i koszty.

04 / 10 / 2018 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Samozatrudniony może zostać uznany za pracownika

Sądy pracy mogą ustalać istnienie stosunku pracy w odniesieniu do osób zatrudnianych na umowach zlecania bądź o dzieło. Niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego otwiera furtkę do podobnego przekształcenia umowy w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą tj. samozatrudnionych.

03 / 09 / 2018 Maciej Pietrzycki 2 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Związki zawodowe nie tylko dla pracowników (2)

W kolejnym wpisie dotyczącym zmian w przepisach ustawy o związkach zawodowych przedstawiamy nowe rozwiązanie prawne tj. możliwość weryfikacji liczebności związków zawodowych.

09 / 08 / 2018 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Związki zawodowe nie tylko dla pracowników (1)

W naszym poprzednim wpisie informowaliśmy o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Dziś przybliżymy pierwszą (a zarazem najistotniejszą) zmianę tj. objęcie prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych osób nie będących pracownikami.

31 / 07 / 2018 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Zwolnienie związkowców od pracy na czynności doraźne

Szkolenia organizowane przez związek zawodowy w godzinach przeznaczonych na pracę nie stanowią czynności doraźnych, o których mowa w art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych, a pracodawca nie ma obowiązku zwalniania pracowników od pracy w związku z takimi szkoleniami.

25 / 04 / 2018 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Zmiana regulaminu wynagrodzeń bez zgody związku zawodowego?

Sąd Najwyższy wydał niedawno ciekawe orzeczenie, w którym zakwestionował wymóg uzyskania przez pracodawcę zgody związków zawodowych na zmianę regulaminu wynagrodzeń. Stanowi to całkowite przełamanie dotychczasowej linii orzeczniczej, a także poglądów doktryny prawniczej w tym zakresie.

22 / 02 / 2018 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Spór zbiorowy w zakładzie pracy (część 3 – strajk)

Dzisiejszy wpis jest ostatnim z serii dotyczącej procedury sporu zbiorowego. W poprzednich przybliżyliśmy „pokojowe” fazy sporu tj. rokowania i mediacje. Tym razem przedstawimy kilka  uwag dotyczących najbardziej dotkliwego dla obu stron etapu, czyli strajku.

23 / 01 / 2018 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Spór zbiorowy w zakładzie pracy krok po kroku (część 2 – rokowania i mediacja)

W poprzednim wpisie dotyczącym sporów zbiorowych wskazałem, że w przypadku wszczęcia sporu zbiorowego pracodawca powinien niezwłoczne podjąć rokowania ze związkami zawodowymi. Jeśli odmówi przystąpienia do rokowań, związki mogą zorganizować legalny strajk (z pominięciem tego etapu sporu zbiorowego). Jednak to do pracodawcy należy podjęcie decyzji o rozpoczęciu rokowań i może on wyznaczyć je w dogodnym dla siebie terminie.

02 / 11 / 2017 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Ostatni moment na udzielenie pracownikowi zaległego urlopu

W wielu przedsiębiorstwach wrzesień jest miesiącem wzmożonej pracy. Należy pamiętać, że jest to również ostatni miesiąc, w którym można – zgodnie z prawem – wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy.

04 / 09 / 2017 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Spór zbiorowy w zakładzie pracy krok po kroku (część 1 – wszczęcie sporu)

W kolejnym cyklu naszego bloga przedstawię najważniejsze zagadnienia związane z rozwiązywaniem sporów zbiorowych w zakładzie pracy. Na początek postaram się wyjaśnić w jakich sytuacjach mamy do czynienia ze sporem zbiorowym oraz jakie działania powinien w pierwszej kolejności podjąć pracodawca.

29 / 05 / 2017 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy

Zdarza się, że pracownicy nie przestrzegają zasad związanych ze zgłaszaniem i usprawiedliwianiem swoich nieobecności w pracy. Co może zrobić pracodawca w takich sytuacjach? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw wyjaśnić, jak właściwie powinien zachować się pracownik. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że istnieją w tym zakresie dwa główne, przewidziane prawem obowiązki.

20 / 03 / 2017 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

100 zmian dla firm czyli co nowego w przepisach prawa pracy w roku 2017

Dość niespodziewanie w ostatnich dniach ubiegłego roku dokonane zostały zmiany w zakresie prawa pracy, które – w zasadniczej większości – obowiązują już od 1 stycznia 2017 r. Zmiany te wprowadzono ustawą z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, a także w drodze nowego rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy z dnia 30 grudnia 2016 r.

13 / 01 / 2017 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Rekompensata pracy w sobotę

Ostatni kwartał roku to dla wielu pracodawców okres wzmożonej pracy i większego zapotrzebowania produkcyjnego. Zwykle wiąże się to ze zlecaniem pracownikom pracy w nadgodzinach albo w sobotę. Użycie słowa „albo” jest – w kontekście niniejszego wpisu – uzasadnione, gdyż uprawnienia pracowników w obu sytuacjach są zupełnie inne.

10 / 11 / 2016 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

Zwalczanie narkotyków w pracy

Przebywanie osoby znajdującej się pod wpływem narkotyków w pracy wiąże się z niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia samego odurzonego pracownika, jak i współpracowników, dostawców czy gości. Problemem jest brak odpowiednich przepisów dotyczących kontroli pracownika na obecność narkotyków w organizmie. Co zatem robić? Jakie możliwości ma pracodawca, który zauważył podejrzane zachowanie pracownika? Czy może zlecić lub przeprowadzić testy na obecność narkotyków?

14 / 10 / 2016 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

List intencyjny a przedwstępna umowa o pracę

Niekiedy w ramach procesu rekrutacyjnego pracodawca kieruje do kandydata pismo zawierające warunki przyszłej umowy o pracę. Dotyczy to zwłaszcza wykwalifikowanych specjalistów, których trudno znaleźć na rynku pracy. Powstaje jednak pytanie, czy taki dokument tworzy dla stron zobowiązanie, czy też mogą one później odstąpić od podpisania umowy o pracę bez żadnych konsekwencji.

06 / 10 / 2016 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ

To samo przewinienie, taka sama kara?

Niekiedy zdarza się, że powody nałożenia na pracownika kary porządkowej uzasadniają również wypowiedzenie umowy o pracę, bądź nawet jej rozwiązanie w trybie natychmiastowym. Czy zatem w sytuacji, gdy kilku pracowników dopuściło się identycznego przewinienia, pracodawca jest zobowiązany do ukarania ich w taki sam sposób? A może ma on swobodę wyboru stosowanych sankcji i może niektórych zwolnić z pracy, innych ukarać karą porządkową, a wobec niektórych ograniczyć się do nieformalnego zwrócenia uwagi? Czy w takiej sprawie pracownik może zarzucić pracodawcy dyskryminację?

26 / 09 / 2016 Maciej Pietrzycki 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności