- EN
- x
Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE zatwierdzili wstępne porozumienie w sprawie dyrektywy o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Proponowana dyrektywa ma za zadanie zapewnić równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym oraz wyrównać szanse kobiet i mężczyzn w pracy i w domu.
Każdy pracownik zatrudniony u pracodawcy prowadzącego transgraniczną działalność gospodarczą, może zostać skonfrontowany z propozycją oddelegowania go do pracy na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Warto wówczas znać zasady dotyczące kwestii miejsca odprowadzania składek na zabezpieczenie społeczne oddelegowanego pracownika.
Wydawałoby się, że artysta i umowa o dzieło idą ze sobą w parze. W świetle przepisów i najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego nie musi to być jednak oczywiste. W Sądzie Najwyższym zapadł kolejny wyrok, zgodnie z którym należy szczegółowo badać przedmiot umowy i pracę powierzaną artystom, bo w zależności od tego, czy świadczą usługę, czy tworzą dzieło, są zobowiązani odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W efekcie wiele umów o dzieło może zostać zakwestionowanych, co wywołuje oburzenie w środowisku artystycznym.
Służbowy komputer czy smartfon to niezwykle wygodne narzędzia, w dzisiejszych czasach w zasadzie niezbędne do wykonywania niektórych zawodów. Coraz częściej pracownicy korzystają z nich wbrew woli pracodawcy nie tylko do wykonywania swoich obowiązków. Czy jednak pracodawcy przysługuje prawo wglądu we wszelką korespondencję, która znajduje się na służbowym komputerze?
Czy warto motywować pracowników? Na pewno tak. Prócz stabilnego wynagrodzenia, odpowiednich narzędzi pracy, przyjaznej atmosfery czy dbania o rozwój pracownika poprzez szkolenia czy kursy ważnym elementem motywacyjnym mogą być premie lub nagrody za szczególne wyniki pracy.
Wchodząca w życie 1 stycznia 2017 roku nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie tylko przyczyni się konieczności głębszego sięgnięcia do kieszeni przez zatrudniających. Osoby dające zlecenie lub te, na rzecz których świadczone są usługi będą mieć obowiązki zbliżone do tych, które jak dotąd dotyczyły jedynie pracodawców.
Każdy pracodawca chciałby, by zatrudniane przez niego osoby były nieskazitelnego charakteru - by były uczciwe, godne zaufania, postępowały zgodnie z normami społecznymi, etycznymi, a przede wszystkim – by nie były karane za popełnione przestępstwo. Czy jednak pracodawca ma prawo sprawdzić, czy jego pracownicy (a także kandydaci na pracowników) mają „czyste konto” i nie były na bakier z prawem? Okazuje się, że to nie takie proste.
Pracodawcy zapewniający nocleg pracownikom świadczącym pracę poza miejscem zamieszkania mają twardy orzech do zgryzienia. Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń pracowniczych (wyrok z 8 lipca 2014 r., sygn. K 7/13), wciąż pozostają wątpliwości, czy jeżeli pracodawca zapewnia pracownikowi nocleg, to powinien rozpoznać u pracownika przychód z nieodpłatnych świadczeń oraz odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne od wartości tego przychodu?
Podpisana umowa z bankiem lub innym wierzycielem, a następnie trudna sytuacja życiowa, rosnące długi i w konsekwencji sprawa sądowa i komornik. To częsty scenariusz, który prowadzi do zajęcia majątku przez organ egzekucyjny. Warto jednak pamiętać, że komornik nie może zająć wszystkiego – szczególnie, jeżeli mowa o wynagrodzeniu za pracę.
W celu wzrostu poziomu sprzedaży podatnicy organizują różnego rodzaju akcje promocyjne dla swoich kontrahentów, dystrybutorów, sprzedawców, a także ich pracowników. Akcje te mogą przybrać różne formy. Do najpopularniejszych należą sprzedaż premiowa, sprzedaż za złotówkę, programy motywacyjne oraz konkursy. Poniżej postaram się przedstawić podstawowe założenia jakie musi spełniać akcja promocyjna, aby mogła być uznana za konkurs oraz zasady opodatkowania konkursu, które mogą być przekonującym argumentem za wyborem właśnie tego rodzaju akcji promocyjnej.