- EN
- x
Uchwalona przez Sejm ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych czeka na podpis Prezydenta. Prawdopodobnie 1 stycznia 2019 r. nowe regulacje wejdą w życie, co oznacza dla największych pracodawców konieczność utworzenia PPK najpóźniej 1 lipca 2019 r. Co w praktyce oznacza to dla pracodawców?
Każdy pracownik zatrudniony u pracodawcy prowadzącego transgraniczną działalność gospodarczą, może zostać skonfrontowany z propozycją oddelegowania go do pracy na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Warto wówczas znać zasady dotyczące kwestii miejsca odprowadzania składek na zabezpieczenie społeczne oddelegowanego pracownika.
Wydawałoby się, że artysta i umowa o dzieło idą ze sobą w parze. W świetle przepisów i najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego nie musi to być jednak oczywiste. W Sądzie Najwyższym zapadł kolejny wyrok, zgodnie z którym należy szczegółowo badać przedmiot umowy i pracę powierzaną artystom, bo w zależności od tego, czy świadczą usługę, czy tworzą dzieło, są zobowiązani odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W efekcie wiele umów o dzieło może zostać zakwestionowanych, co wywołuje oburzenie w środowisku artystycznym.
W firmie zdarzył się wypadek. Podczas cofania koparko – ładowarki, kierujący nią pracownik nie zauważył stojącego za maszyną kolegi. Doszło do poważnych uszkodzeń ciała u poszkodowanego. Na miejsce wypadku przyjechał prokurator, inspektor pracy. Przesłuchani zostali świadkowie zdarzenia. Miejsce wypadku zostało odpowiednio zabezpieczone. Następnie powołany został zespół powypadkowy, który zbadał przyczyny wypadku i określił zalecenia na przyszłość.
Czy zawsze tylko pracodawca musi ponieść koszty naprawy, jeśli pracownik wyrządzi szkodę samochodem służbowym? Najczęściej chodzi tu o uszkodzenia innego samochodu, czy też inne szkody w mieniu osób trzecich. Jednak zdarzają się i poważne uszczerbki na zdrowiu, skutkujące trwałym kalectwem, a nawet śmiercią poszkodowanego.