- EN
- x
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ma charakter polubowny, ale pracownikowi (i odpowiednio na tych samych zasadach pracodawcy) przysługuje prawo odwołania się od takiego porozumienia do sądu pracy.
Wczoraj Prezydent podpisał ustawę z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych, która zmienia także kilkanaście innych aktów prawnych. Do kodeku pracy zostały dodane dwa nowe przepisy – art. 22[2] KP i art. 22[3] KP, dotyczące odpowiednio monitoringu obrazu oraz poczty elektronicznej. Nowe regulacje mają wejść w życie 25 maja 2018 r.
Pracodawca kieruje Cię na szkolenia albo oferuje pokrycie kosztów kursu zawodowego, a może sam prosisz o sfinansowanie studiów podyplomowych? Czy w związku z tym będziesz zawsze zwolniony z obowiązku zwrotu pracodawcy poniesionych przez niego kosztów?
Celem ustalenia zasad odbywania kształcenia pracownika biorącego udział w kursach lub szkoleniach, które opłaca pracodawca warto, aby pracodawca i pracownik zawarli tzw. umowę szkoleniową. Zagadnienie to zostało uregulowane w art. 1031 do 1035 kodeksu pracy.
Coraz większa liczba obywateli Ukrainy znajduje pracę w Polsce. Wielu pracodawców docenia zaangażowanie i profesjonalizm pracowników z Ukrainy. Bywa też często, że na określone stanowisko pracodawcy nie mogą znaleźć polskich kandydatów do pracy i decydują się na zatrudnienie obcokrajowca. Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?
Każdy z nas aplikując o pracę pragnie się pokazać z jak najlepszej strony. Jednak niektórzy, chcąc prześcignąć konkurencję, przedstawiają nieprawdziwe informacje dotyczące swojego wykształcenia, doświadczenia lub planów założenia rodziny. Jakie konsekwencje wiążą się z podaniem nieprawdziwych informacji przez kandydata? Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z naszym wpisem.
Czy warto motywować pracowników? Na pewno tak. Prócz stabilnego wynagrodzenia, odpowiednich narzędzi pracy, przyjaznej atmosfery czy dbania o rozwój pracownika poprzez szkolenia czy kursy ważnym elementem motywacyjnym mogą być premie lub nagrody za szczególne wyniki pracy.
Dość niespodziewanie w ostatnich dniach ubiegłego roku dokonane zostały zmiany w zakresie prawa pracy, które – w zasadniczej większości – obowiązują już od 1 stycznia 2017 r. Zmiany te wprowadzono ustawą z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, a także w drodze nowego rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy z dnia 30 grudnia 2016 r.
Nie budzi wątpliwości kwestia obowiązku zachowania przez pracownika tajemnicy przedsiębiorstwa, do której pracownik ma dostęp w związku z wykonywaniem pracy w trakcie zatrudnienia. Tymczasem obowiązujące przepisy prawa przewidują obowiązek zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa również po ustaniu stosunku pracy.
Pracodawcy często pozwalają pracownikom na używanie samochodów służbowych po godzinach pracy. Pracownicy mogą nimi dojeżdżać do domu, a nawet wyjeżdżać na zagraniczne wakacje. Ale czy pracownik może użyczyć samochód służbowy żonie, aby odebrała dziecko z przedszkola? Czy pracodawca może obciążyć pracownika za kradzież laptopa zostawionego niefrasobliwie w służbowym aucie? Czy pracownik może podjechać służbowym autem do lekarza będąc na zwolnieniu lekarskim?
Każdy pracodawca chciałby, by zatrudniane przez niego osoby były nieskazitelnego charakteru - by były uczciwe, godne zaufania, postępowały zgodnie z normami społecznymi, etycznymi, a przede wszystkim – by nie były karane za popełnione przestępstwo. Czy jednak pracodawca ma prawo sprawdzić, czy jego pracownicy (a także kandydaci na pracowników) mają „czyste konto” i nie były na bakier z prawem? Okazuje się, że to nie takie proste.
Niekiedy w ramach procesu rekrutacyjnego pracodawca kieruje do kandydata pismo zawierające warunki przyszłej umowy o pracę. Dotyczy to zwłaszcza wykwalifikowanych specjalistów, których trudno znaleźć na rynku pracy. Powstaje jednak pytanie, czy taki dokument tworzy dla stron zobowiązanie, czy też mogą one później odstąpić od podpisania umowy o pracę bez żadnych konsekwencji.
Podpisana umowa z bankiem lub innym wierzycielem, a następnie trudna sytuacja życiowa, rosnące długi i w konsekwencji sprawa sądowa i komornik. To częsty scenariusz, który prowadzi do zajęcia majątku przez organ egzekucyjny. Warto jednak pamiętać, że komornik nie może zająć wszystkiego – szczególnie, jeżeli mowa o wynagrodzeniu za pracę.