- EN
- x
Sąd Najwyższy wydał niedawno ciekawe orzeczenie, w którym zakwestionował wymóg uzyskania przez pracodawcę zgody związków zawodowych na zmianę regulaminu wynagrodzeń. Stanowi to całkowite przełamanie dotychczasowej linii orzeczniczej, a także poglądów doktryny prawniczej w tym zakresie.
Dzisiejszy wpis jest ostatnim z serii dotyczącej procedury sporu zbiorowego. W poprzednich przybliżyliśmy „pokojowe” fazy sporu tj. rokowania i mediacje. Tym razem przedstawimy kilka uwag dotyczących najbardziej dotkliwego dla obu stron etapu, czyli strajku.
W poprzednim wpisie dotyczącym sporów zbiorowych wskazałem, że w przypadku wszczęcia sporu zbiorowego pracodawca powinien niezwłoczne podjąć rokowania ze związkami zawodowymi. Jeśli odmówi przystąpienia do rokowań, związki mogą zorganizować legalny strajk (z pominięciem tego etapu sporu zbiorowego). Jednak to do pracodawcy należy podjęcie decyzji o rozpoczęciu rokowań i może on wyznaczyć je w dogodnym dla siebie terminie.
W kolejnym cyklu naszego bloga przedstawię najważniejsze zagadnienia związane z rozwiązywaniem sporów zbiorowych w zakładzie pracy. Na początek postaram się wyjaśnić w jakich sytuacjach mamy do czynienia ze sporem zbiorowym oraz jakie działania powinien w pierwszej kolejności podjąć pracodawca.
Czy warto motywować pracowników? Na pewno tak. Prócz stabilnego wynagrodzenia, odpowiednich narzędzi pracy, przyjaznej atmosfery czy dbania o rozwój pracownika poprzez szkolenia czy kursy ważnym elementem motywacyjnym mogą być premie lub nagrody za szczególne wyniki pracy.
Wchodząca w życie 1 stycznia 2017 roku nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie tylko przyczyni się konieczności głębszego sięgnięcia do kieszeni przez zatrudniających. Osoby dające zlecenie lub te, na rzecz których świadczone są usługi będą mieć obowiązki zbliżone do tych, które jak dotąd dotyczyły jedynie pracodawców.
Podpisana umowa z bankiem lub innym wierzycielem, a następnie trudna sytuacja życiowa, rosnące długi i w konsekwencji sprawa sądowa i komornik. To częsty scenariusz, który prowadzi do zajęcia majątku przez organ egzekucyjny. Warto jednak pamiętać, że komornik nie może zająć wszystkiego – szczególnie, jeżeli mowa o wynagrodzeniu za pracę.
To już kolejny wyrok NSA w którym sąd uznał, że finansowanie przez pracodawcę pewnych świadczeń nie rodzi po stronie pracownika przychodu. Sprawa dotyczyła pracowników oddelegowanych do pracy na terenie Francji, którym pracodawca opłacił m.in. transport, noclegi, opłaty za energię, prąd, gaz, Internet, telefon oraz posiłki regeneracyjne.