- EN
- x
W kolejnym wpisie dotyczącym zmian w przepisach ustawy o związkach zawodowych przedstawiamy nowe rozwiązanie prawne tj. możliwość weryfikacji liczebności związków zawodowych.
W naszym poprzednim wpisie informowaliśmy o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Dziś przybliżymy pierwszą (a zarazem najistotniejszą) zmianę tj. objęcie prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych osób nie będących pracownikami.
W ostatnich tygodniach w parlamencie procedowano nad zmianami ustawy o związkach zawodowych. Jednym z powodów nowelizacji jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku (sygn. akt K 1/13), w którym Trybunał uznał, że przepisy zakładające brak możliwości wstąpienia do związków zawodowych osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy są niekonstytucyjne. Odpowiedzią ustawodawcy na powyższe orzeczenie jest obecna nowelizacja, która czeka już tylko na podpis Prezydenta.
Szkolenia organizowane przez związek zawodowy w godzinach przeznaczonych na pracę nie stanowią czynności doraźnych, o których mowa w art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych, a pracodawca nie ma obowiązku zwalniania pracowników od pracy w związku z takimi szkoleniami.
Sąd Najwyższy wydał niedawno ciekawe orzeczenie, w którym zakwestionował wymóg uzyskania przez pracodawcę zgody związków zawodowych na zmianę regulaminu wynagrodzeń. Stanowi to całkowite przełamanie dotychczasowej linii orzeczniczej, a także poglądów doktryny prawniczej w tym zakresie.
Dzisiejszy wpis jest ostatnim z serii dotyczącej procedury sporu zbiorowego. W poprzednich przybliżyliśmy „pokojowe” fazy sporu tj. rokowania i mediacje. Tym razem przedstawimy kilka uwag dotyczących najbardziej dotkliwego dla obu stron etapu, czyli strajku.
W poprzednim wpisie dotyczącym sporów zbiorowych wskazałem, że w przypadku wszczęcia sporu zbiorowego pracodawca powinien niezwłoczne podjąć rokowania ze związkami zawodowymi. Jeśli odmówi przystąpienia do rokowań, związki mogą zorganizować legalny strajk (z pominięciem tego etapu sporu zbiorowego). Jednak to do pracodawcy należy podjęcie decyzji o rozpoczęciu rokowań i może on wyznaczyć je w dogodnym dla siebie terminie.
W kolejnym cyklu naszego bloga przedstawię najważniejsze zagadnienia związane z rozwiązywaniem sporów zbiorowych w zakładzie pracy. Na początek postaram się wyjaśnić w jakich sytuacjach mamy do czynienia ze sporem zbiorowym oraz jakie działania powinien w pierwszej kolejności podjąć pracodawca.