- EN
- x
1 stycznia 2019 roku mogą wejść w życie przepisy znoszące górny limit składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne dla najlepiej zarabiających pracowników (tzw. trzydziestokrotność wynagrodzenia). Czekamy na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego.
Każdy pracownik zatrudniony u pracodawcy prowadzącego transgraniczną działalność gospodarczą, może zostać skonfrontowany z propozycją oddelegowania go do pracy na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Warto wówczas znać zasady dotyczące kwestii miejsca odprowadzania składek na zabezpieczenie społeczne oddelegowanego pracownika.
Z danych podanych przez rzecznika prasowego ZUS wynika, że w każdym roku przeprowadzonych zostaje u przedsiębiorców ok. 80 tysięcy kontroli, a tylko w latach 2014 i 2015 ZUS zakwestionował ponad 47 tysięcy umów o dzieło, zmieniając ich kwalifikację na umowy zlecenia lub na umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu. Czy jednak na pewno ZUS ma prawo do kwestionowania zgodnej woli stron i kreowania stanu prawnego?
Pracodawcy zapewniający nocleg pracownikom świadczącym pracę poza miejscem zamieszkania mają twardy orzech do zgryzienia. Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń pracowniczych (wyrok z 8 lipca 2014 r., sygn. K 7/13), wciąż pozostają wątpliwości, czy jeżeli pracodawca zapewnia pracownikowi nocleg, to powinien rozpoznać u pracownika przychód z nieodpłatnych świadczeń oraz odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne od wartości tego przychodu?