Aktualna pozycja: HomeBlog o prawie

Blog o prawie i własności intelektualnej

Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Ugoda w sprawie Chanel N°5

Spółka akcyjna Vabun, której prezesem jest znany z polskiego show-biznesu były piłkarz Radosław Majdan, zawarła ugodę w sprawie linii perfum Vabun for lady No.5 ze słynnym domem mody Chanel. Vabun zobowiązana jest do wycofania perfum ze sprzedaży.

22 / 02 / 2019 Natalia Gaweł 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Ochrona domeny internetowej

Ciekawym przykładem sporu o domenę internetową jest sprawa tocząca się kilka lat temu w Polce.  Przedstawiciele Apple zarzucili polskiemu przedsiębiorcy, że domena „iphone.com.pl” narusza prawo do znaku towarowego IPHONE i zagraża interesom Apple, bowiem na stronie internetowej dostępnej pod sporną domeną oferowana jest sprzedaż produktów Apple, w tym telefonów iPhone.

28 / 05 / 2018 Jacek Osipiuk 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Dlaczego mleko sojowe nie będzie już mlekiem?

14 czerwca 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok zakazujący używania nazw „mleko”, „masło”, „ser”, „śmietanka”, „jogurt”, w odniesieniu do produktów wyłącznie roślinnego pochodzenia (sygn. C-422/16). Rozstrzygnięcie to wywołało niemałe poruszenie w świecie producentów żywności, zwłaszcza wśród podmiotów zajmujących się produkcją oraz dystrybucją żywności wegańskiej.

23 / 06 / 2017 Natalia Gaweł 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Czy logo stworzone z legalnych grafik lub czcionek musi być legalne? Niekoniecznie

Czy dysponując legalnie czcionką „lego” można stworzyć z niej logo, do którego nie będzie miał pretensji duński producent klocków? A czy logo gry Hatred autorstwa gliwickiego studia Destructive Creations, wykonane z użyciem czcionki inspirowanej logo legendarnej strzelanki Doom, nie naraża gliwiczan na roszczenia ze strony id Software? To właśnie ten drugi przypadek stał się inspiracją dla niniejszego wpisu. Na forach internetowych, w wątkach poświęconych polskiej produkcji, dyskusja sprowadza się najczęściej do dwóch kwestii – brutalności gry i „podobieństwa” jej logo do tego znanego graczom od lat z serii gier Doom. Źródłem podobieństwa jest charakterystyczna czcionka. A konkretnie dostępny w ramach wolnej licencji font o nazwie AmazDoom.

26 / 01 / 2017 ksp 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Kruk, W. Kruk i Ania Kruk – kiedy nazwisko już funkcjonuje na rynku

Po przejęciu marki jubilerskiej W. Kruk przez Vistulę nasuwało się pytanie, czy rodzina Kruków będzie kontynuowała tradycję rodzinną. A jeśli tak – pod jakim szyldem? Użycie nazwiska znanego od pokoleń wydawało się oczywiste, ale co na to Vistula? Nie po to przecież przejęła prawa do marki W. Kruk, żeby konkurować z jubilerską rodziną działającą nadal po tym samym szyldem. Na rynku funkcjonuje jeszcze jeden Kruk, tj. Kruk S.A., notowana na giełdzie spółka z branży windykacyjnej i obrotu wierzytelnościami. Co na to prawo? Czy mając na imię lub nazwisko Mercedes, można rozpocząć produkcję samochodów, części lub akcesoriów samochodowych z Mercedesem w nazwie firmy?

14 / 11 / 2016 ksp 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie tzw. „opłat półkowych” – kontrowersji ciąg dalszy

Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego nie pozwala na proste rozstrzygnięcie wątpliwości właścicieli sieci handlowych i ich dostawców w zakresie dopuszczalności stosowania premii pieniężnych uzależnionych od obrotu (zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, pobieranie za przyjęcie towaru do obrotu opłat innych

12 / 01 / 2016 ksp 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Oferta nie zostaje wybrana, a zamawiający wykorzystuje jej treść

Złożona przez wykonawcę oferta nie zostaje wybrana, a zamawiający wykorzystuje jej treść. Taki problem przedstawił nasz czytelnik. Czy takie zachowanie jest dopuszczalne? Jak się przed nim bronić? Oferty składane w różnego rodzaju przetargach bardzo często zawierają już konkretne pomysły i rozwiązania.

28 / 11 / 2014 ksp 0 komentarzy CZYTAJ WIECEJ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności