- EN
- x
W ostatnim tygodniu światową prasę obiegła informacja o ugodzie zawartej przez właściciela marki John Lemon, katowickiego producenta lemoniad i Yoko Ono – wdowę po Johnie Lennonie. Jako pełnomocnik brałem udział w negocjacjach i z zaciekawieniem śledziłem komentarze wskazujące na dysproporcję środków i skutki, które mogło wywołać prowadzenie procesu. Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.
Internet jest niekończącym się źródłem nowych zagadnień na gruncie prawnym. Dwa lata temu pisaliśmy o prawie do bycia zapomnianym i możliwości usunięcia z wyszukiwarki powiązań, które kojarzą dane użytkowników z określonymi treściami, o czym przesądził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Google vs Mario Costeja González (C‑131/12) z dnia 13 maja 2014 r. Podobna sprawa z udziałem Google trafiła tym razem przed sąd polski.
Powszechnie przyjęło się, że kandydat do pracy załącza do CV swoje zdjęcie. Często robi to z własnej woli. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy w procesie rekrutacyjnym dostarczenia zdjęcia żąda od potencjalnych pracowników sam pracodawca chcąc wiedzieć z kim ma do czynienia. Jak się jednak okazuje, na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych i kodeksu pracy dopuszczalność takiego żądania nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.
Szybko rozwijający się Internet i zjawiska w nim zachodzące stawiają wiele wyzwań prawu, a my na co dzień staramy się je rozwikłać. Dotyczy to również tzw. memów, których w Internecie dzisiaj można znaleźć całe mnóstwo. Działalność niektórych portali internetowych sprowadza
W obecnych czasach część swojego życia przenosimy do Internetu, nie tylko przy pomocy zdjęć, ale także rozbudowanej korespondencji prowadzonej na portalach społecznościowych. Sama tendencja się pogłębia, a tylko co jakiś czas zmienia się portal, który najchętniej jest przez nas użytkowany.
W ostatnich latach niezwykle modne stało się dokumentowanie w sieci zdarzeń życia codziennego. Internauci chętnie publikują w serwisach społecznościowych informacje na temat tego, jak się czują, gdzie się znajdują, co w danym momencie robią i z kim, tworząc w sieci
Naczelny Sąd Administracyjny 21 sierpnia 2013 r. wydał wyrok (I OSK 1666/12), który może stanowić punkt zwrotny w walce z internetowymi „hejterami” i „trollami”. Ich działalność potrafi zniszczyć nie tylko życie osób prywatnych, ale i niejedną firmę – ofiarę ataków na
Sknerus McKwacz, Richie Rich, Zębowa Wróżka, czy Bruce Wayne to według rankingu Forbes jedne z najbogatszych postaci świata fikcji. Jak wiadomo, tam gdzie duże pieniądze pojawia się również ryzyko nadużyć, dlatego też za granicą bohaterowie literaccy, kabaretowi, audiowizualni oraz postacie plastyczne występujące w bajkach czy komiksach mają przyznaną szeroką prawnoautorską ochronę. A jak jest w Polsce?