Aktualna pozycja: HomeBlog o prawie
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Bitcoin – bez VAT?

Bitcoin przyjął się już na tyle, że pojawili się przedsiębiorcy, którzy w obrocie tą „walutą” widzą pomysł na biznes (podobny do kantorów wymiany walut).  Natrafili jednak na dość istotny problem. Co z VAT? Sprzedaż BTC przez przedsiębiorców co do zasady podlega temu podatkowi.  A podatku naliczonego brak – BTC nabywane są niemal wyłącznie od prywatnych użytkowników, osób fizycznych.  Dodatkowe 23% doliczone do ceny sprzedaży prawie na pewno skazuje taką działalność na porażkę. Czy można coś z tym zrobić?

 

21 czerwca 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał  pierwszą interpretację w tym temacie (IBPP2/443-258/13/ICz).  Wnioskodawca powołał się na zwolnienie z VAT dla transakcji pośrednictwa pieniężnego.  Podatnik wskazał zatem, że bitcoin stanowi środek płatniczy i z tego tytułu obrót BTC podlega zwolnieniu z opodatkowania.

 

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się z takim stanowiskiem.  Wskazał, że w sprawie rozważyć należy dwa zwolnienia – z art. 43 ust. 1 pkt 7 oraz art. 43 ust. 1 pkt 40 Ustawy o VAT.  Pierwszy dotyczy zwolnienia dla transakcji obejmujących prawne środki płatnicze. Drugi – wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, depozytów, przekazów, czy prowadzenia rachunków pieniężnych. Zwolnienia te nie mogą jednak znaleźć zastosowania, gdyż bitcoin nie jest prawnym środkiem płatniczym.  Nie jest też transakcją płatniczą, gdyż tą jest „zainicjowana przez płatnika lub odbiorcę wpłata, transfer lub wypłata środków pieniężnych” (art. 2 pkt 29 Ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych).  A środkiem pieniężnym, czy prawnym środkiem płatniczym bitcoin nie jest.  Trudno się z takim wnioskiem nie zgodzić. Pisaliśmy już o tym tutaj. W konsekwencji, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, transakcje obrotu BTC oraz pośrednictwa w takim obrocie podlegają VAT.

 

Czy interpretacja zamyka drogę do powstania „kantorów” oferujących zakup bitcoinów? Niekoniecznie.  Wiele zależy od konstrukcji prawnej funkcjonowania kantoru.  W naszej ocenie możliwe jest znalezienie takiej, która jeżeli nawet nie wyłączy opodatkowania tej działalności podatkiem VAT, to zminimalizuje to obciążenie w dużym stopniu, tak, że przedsięwzięcie stanie się ekonomicznie opłacalne.  Oczywiście przed wdrożeniem któregoś z tych pomysłów w życie, warto wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.  Jest to tym bardziej celowe, że wnioskodawca w omawianej sprawie nie dochował należytej staranności w przygotowaniu wniosku, na co wskazuje chociażby odniesienie się do Ustawy o VAT w nieaktualnym brzmieniu.  Mówiąc wprost – można było zrobić to lepiej.

 

photo by Svilen Milev www.sxc.hu
 
ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2019 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności