Aktualna pozycja: HomeBlog o prawie
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Google Books zgodne z prawem

18 kwietnia 2016 r. zapadł wyrok amerykańskiego Sądu Najwyższego, który uznał, że Google nie narusza prawa autorskiego poprzez skanowanie książek i umieszczanie ich w internetowej bazie znanej użytkownikom pod nazwą Google Books. Wyrok Sądu Najwyższego utrzymał w mocy wyrok Sądu Apelacyjnego, który zakończył spór (przynajmniej prawny) pomiędzy Gildią Pisarzy a Google.

 

Spór pomiędzy Związkiem Zawodowym Amerykańskich Autorów (Gildia Pisarzy) a Google wywołany został realizacją projektu Google Books mającego na celu stworzenie wirtualnej biblioteki, a więc zgromadzenie jak największej ilości książek, skatalogowanie ich i udostępnianie online (tzw. digitalizacja), bez konieczności uzyskania zgody ich autorów. Google nie zamierzał udostępniać treści całych książek, ale umożliwić ich przeszukiwanie pod kątem określonej frazy i przeglądanie jedynie ich fragmentów. Sporu nie rozwiązano polubownie, dlatego grupa amerykańskich pisarzy złożyła do nowojorskiego sądu najpierw wniosek o zobowiązanie Google do zapłaty wynagrodzenia za każdą książkę, którą udostępnił, a następnie zwróciła się do sądu z pytaniem, czy postępowanie Google w ogóle jest prawnie dopuszczalne.

 

Książki, które znajdują się w domenie publicznej, a więc takie, co do których ochrona autorsko- prawna już wygasła, pozostawały poza sporem. Problem dotyczył książek, które były prawnie chronione, a ich udostępnienie mogłoby pozbawić pisarzy korzyści majątkowych.

 

Zarówno jednak sąd okręgowy, jak i apelacyjny stanęły na stanowisku, że w świetle prawa amerykańskiego projekt Google można uznać za działanie w ramach dozwolonego użytku. Sąd uznał, że prezentowanie jedynie krótkich fragmentów dzieł nie stanowi naruszenia praw autorskich. Co więcej, taka wirtualna biblioteka znacznie ułatwia pracę tak naukowcom jak i studentom, a także przyczyni się do społecznego rozwoju. W jakim kierunku projekt się rozwinie i jakie będą owoce decyzji Sądu Najwyższego - przyszłość pokaże.

 

Photo by: EmZed | www.freeimages.com
ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności