Aktualna pozycja: HomeBlog o prawie
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

O wirtualnej walucie, know-how, walce z nadużyciami domenowymi w „Prawie i Podatkach”

W listopadzie ukazał się numer miesięcznika „Prawo i Podatki” w całości poświęcony zagadnieniom z zakresu prawa własności intelektualnej. Autorami wszystkich opublikowanych w nim tekstów są prawnicy kancelarii KSP. Zapraszamy do lektury – artykuły dostępne są także na naszej stronie www.ksplegal.pl

 

O czym piszemy?

 

  • o wirtualnych walutach

 

Wiele uwagi w ostatnim czasie poświęca się bitcoinowi, który okrzyknięto technologią przyszłości. O tym, czym jest, na jakich zasadach funkcjonuje i jakie są szanse na jego funkcjonowanie w obrocie pisze Adam Roszyk w artykule „Świat przyjmuje walutę bitcoin”.

 

  • jak i dlaczego warto chronić know-how ?

 

W artykule pt. „Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa” Tomasz Srokosz zwraca uwagę, co zrobić, gdy poufne dane zostaną w sposób nieuprawniony ujawnione.

 

  • jak walczyć z nadużyciami domenowymi?

 

Wspólnie z Darią Wojtczak zastanawiamy się, jak skutecznie walczyć z naruszeniem naszych praw w Internecie, piszemy o cybersqattingu i typosquattingu. Pozostając przy tematyce znaków towarowych, zachęcam również do przeczytania artykułów pt. „Interes prawny w unieważnieniu prawa do znaku towarowego” oraz „Warunki nabycia wtórnej zdolności odróżniającej” (przez znak towarowy oczywiście). Ukazują one mnogość zagadnień, jakie wiążą się ze znakiem towarowym, a także proces, jaki dane oznaczenie musi przebyć, by mogło zostać uznane za znak towarowy.

 

  • kiedy można zastosować do wynagrodzenia pracownika podwyższone (50%) koszty uzyskania przychodu?

 

W „Prawie i Podatkach” nie mogło również zabraknąć tematów z zakresu prawa podatkowego. Elżbieta Lis w artykule „Twórca utworu ma prawo do podwyższonych kosztów” odpowiada na powyższe pytanie. Natomiast Elżbieta Stawarczyk udowadnia, że własność intelektualna może zostać wniesiona aportem do spółki, wskazując skutki podatkowe takiej transakcji („Własność intelektualną można wnieść aportem”).

 

  • wreszcie o prawach pracodawcy do utworu stworzonego przez pracownika.

 

Na koniec zachęcam Was do przeczenia artykułu pt. „Pracodawca skorzysta z utworu pracownika”. Maciej Pietrzycki, wspólnie z Darią Wojtczak, wyjaśniają w nim, jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby pracodawcy przysługiwały prawa do rezultatów pracy jego podwładnych, np. do projektów budowalnych. Z kolei o tym, kto powinien zgodnie z prawem sprawować nadzór nad realizacją projektu budowalnego, przeczytacie w tekście mojego autorstwa pt. „Nadzór autorski nad projektem budowalnym”.

 

To tylko niektóre spośród stworzonych przez nas artykułów opublikowanych w listopadowym numerze „Prawa i Podatków”. W sumie powstało ich aż 13. Mamy nadzieję, że w tej szczęśliwej trzynastce znajdziecie teksty, które pozwolą rozwiązać przynajmniej część problemów z zakresu IP, z jakimi zetknęliście się dotychczas.

 

Miłej lektury!

 

photo by: Govicinity
ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności