Aktualna pozycja: HomeBlog o prawie
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Opis linku w wyszukiwarce internetowej może naruszać dobre imię

W dniu 3 kwietnia 2017 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, na mocy którego zobowiązał Google do usunięcia z wyszukiwarki internetowej pojedynczego wyniku wyszukania, który naruszył dobre imię przedsiębiorcy z Olsztyna. Po wpisaniu imienia oraz nazwiska powoda w wyszukiwarce googlowskiej pojawiał się odnośnik do artykułu „Polityki” pt. „Bardzo biedny gangster", opisujący działania mafii wymuszającej haracze. Z zestawienia opisu linku z nazwiskiem powoda miało wynikać, że jest on gangsterem. W rzeczywistości  on sam z gangiem walczył. Z technicznego punktu widzenia, problem dotyczył tzw. snippetu, a więc całości opisu dotyczącego danej strony wyświetlanej, którego niezgodna z rzeczywistością treść naruszała dobre imię powoda. Żądanie powoda sprowadzało się zatem do niewyświetlania linku do artykułu po wpisaniu w wyszukiwarce jego imienia i nazwiska, nie zaś do całkowitego usunięcia linku z wyszukiwarki.

 

Sporny snippet (opis linku) został usunięty przez administratora „Polityki” jeszcze przed wydaniem wyroku w pierwszej instancji, jednak Powód nie cofnął roszczenia. Domagał się oprócz niewyświetlania linku także odszkodowania, które początkowo wynosiło 300 tys. zł, ale w trakcie procesu żądanie ograniczono. Powodowi ostatecznie przyznano odszkodowanie w wysokości 10 tys. zł.

 

Godne uwagi w sprawie jest przede wszystkim to, że sąd uznał się za właściwy w sprawie, w której pozwano Google, a więc amerykański koncern. Przyjęto, że globalny oddział Google podlega polskiej jurysdykcji, działa bowiem na terenie naszego kraju. Informacja opiera się na doniesieniach prasowych (jako pierwsza sprawę opisała „Rzeczpospolita”), dlatego warto poczekać na uzasadnienie sądu, jak również decyzję Google co do wniesienia skargi kasacyjnej. Być może sprawa zostanie skierowana do Sądu Najwyższego.

 

Link do do wpisu: Prawo do bycia zapomnianym

 

 

Photo by luisosorio

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności