Aktualna pozycja: HomeBlog o prawie
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Sprzedaż multimedialnego odtwarzacza a publiczne udostępnianie utworów

Sprzedaż multimedialnego odtwarzacza, w którym zainstalowano wtyczkę zawierającą hiperłącza do serwisów internetowych, gdzie bez zgody właścicieli praw autorskich udostępniane są utwory chronione (np. seriale, filmy) może stanowić „publiczne udostępnianie” w rozumieniu europejskiego prawa (tj. art. 3 ust. 1 Dyrektywy 2001/29/WE z 22 maja 2001 r.).

 

Tak w wyroku z dnia 26 kwietnia 2017 r. orzekł TSUE w sprawie Brein przeciwko Jack Frederik Wullems (C-527/15).

 

Sprawa trafiła do TSUE z Holandii, gdzie Jack Frederik Wullems prowadził sprzedaż różnych modeli odtwarzacza multimedialnego o nazwie filmspeler, dzięki którym nabywcy mieli dostęp do treści internetowych z poziomu telewizora. W tym odtwarzaczu zainstalowano linki przekierowujące do serwisów internetowych, w tym takich, które oferowały dostęp do utworów objętych prawem autorskim jednak bez zezwolenia właścicieli tych praw. Takiemu procederowi sprzeciwiła się fundacja Stichting Brein, która za statutowy cel ma ochronę interesów autorów.

 

Co do zasady bowiem, autorzy mają wyłączne prawo do zezwalania lub zabraniania na jakiekolwiek publiczne udostępnianie ich utworów, drogą przewodową lub bezprzewodową, włączając podawanie do publicznej wiadomości ich utworów w taki sposób, że osoby postronne mają do nich dostęp w wybranym przez siebie miejscu i czasie. W dyrektywie nie sprecyzowano jednak pojęcia „publiczne udostępnianie” i zadaniem TSUE buło ustalenie, czy doszło do aktu udostępnienia i to udostępnienie miało miejsce na rzecz publiczności jak również, czy sprzedawca może być odpowiedzialny za treści, do których dostęp mieli użytkownicy dzięki zainstalowanym wtyczkom.

 

TSUE w wyroku podkreślił, że pozwany podejmuje z pełną świadomością działania (instalowanie wtyczek), które oferują dostęp do chronionych utworów zamieszczonych w serwisach bez zezwolenia właścicieli praw autorskich i umożliwiających wyświetlanie ich na ekranach telewizorów, przez co zapewnia im bezpośredni dostęp do tych utworów. Ponadto, działalność ta ma charakter zarobkowy i w opinii TSUE może powodować nieuzasadnioną szkodę dla uzasadnionych interesów podmiotów praw autorskich.

 

Powyższy wyrok jest o tyle ważny, że rozszerza zakres prawa do publicznego udostępniania utworów o sprzedaż urządzeń z oprogramowaniem zawierającym hiperłącza. Zauważmy przecież, że sprzedawca nie zamieścił sam nielegalnych treści w Internecie, ale były one już wcześniej dostępne dla odbiorców. Zatem wyrok sądu jest dosyć prewencyjny. Orzeczenie, choć wywołało spore poruszenie w środowisku, ma na celu zapewnienie ochrony podmiotom, których prawa mogą zostać poprzez taką sprzedaż naruszone, w szczególności otrzymanie przez nich stosownego wynagrodzenia za korzystanie z ich utworów, w tym publiczne udostępnianie.

 

Photo by yasin öztürk

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności