Aktualna pozycja: HomeBlog o prawie
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Wizerunek w sieci

W ostatnich latach niezwykle modne stało się dokumentowanie w sieci zdarzeń życia codziennego. Internauci chętnie publikują w serwisach społecznościowych informacje na temat tego, jak się czują, gdzie się znajdują, co w danym momencie robią i z kim, tworząc w sieci swoisty pamiętnik. Nieodłącznym elementem takich relacji są fotografie. Nie ma problemu, gdy przedstawiają one „właściciela” danego profilu internetowego. Problemy mogą natomiast pojawić się, gdy publikuje on w sieci zdjęcia, na których uwiecznione zostały również inne osoby. Może bowiem okazać się, że w sposób nieuprawniony doszło do wykorzystania cudzego wizerunku.

 

Wizerunek, choć nie został zdefiniowany przez przepisy prawa polskiego, to podlega ochronie. Za jego naruszenie osoba, której fotografię bez jej zgody opublikowano w Internecie, w pierwszej kolejności jest uprawniona do żądania zaniechania dalszych naruszeń. Mówiąc najprościej może żądać natychmiastowego usunięcia zdjęcia ze swoim wizerunkiem z sieci. Może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie (np. przeprosimy w lokalnym dzienniku opublikowane na jego pierwszej stronie czcionką w określonym rozmiarze). Żądanie opublikowania przeprosin ma sens szczególnie w przypadku, gdy opublikowane zdjęcie naruszyło dobre imię osoby na nim uwiecznionej. Co więcej, jeżeli naruszenie praw do wizerunku danej osoby było zawinione, sąd może przyznać na jej rzecz odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub na jej żądanie zobowiązać sprawcę naruszenia, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez nią cel społeczny. Osoba poszkodowana, jeżeli w skutek publikacji zdjęcia z jej wizerunkiem poniosła szkodę, może również dochodzić od naruszyciela odszkodowania.

 

Powyższe nie oznacza jednak, że publikacja w sieci zdjęć przedstawiających cudzy wizerunek jest całkowicie zabroniona.  O tym, co zrobić, by móc bez obaw „wrzucić” na swoją stronę internetową, czy na swój profil na FB zdjęcia przedstawiające inne osoby, przeczytacie w moim artykule w marcowym numerze miesięcznika Komputer Świat. Artykuł udzieli Wam również odpowiedzi na pytanie, czy opublikowanie w sieci zdjęcia klasowego jest dopuszczalne, a także czy pozew Bogusława Lindy o naruszenie jego praw w związku z wykorzystaniem jego fotografii w książce pt. „Quo Vadis – prawda i legenda” przez Oficynę Wydawniczą ”G&P”, był słuszny.

 

Zapraszam do lektury.

 

Photo by Sachin Ghodke http://www.sxc.hu
2 komentujących
Mirek11 / 04 / 2014

Bardzo trafnie ujęty temat i przedstawiony w lapidarny sposób. Jest on na czasie,szczególnie teraz kiedy naruszanie bądź wykorzystywania cudzego wizerunku staje się coraz bardziej powszechne.

ODPOWIEDZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ
Natalia Gaweł16 / 04 / 2014

Dziękuję za zainteresowanie artykułem i miły komentarz. Zachęcam do zapoznania się z jego pełną treścią w miesięczniku Komputer Świat. Rzeczywiście, proceder nieuprawnionego wykorzystywania cudzych wizerunków, zwłaszcza w sieci, coraz bardziej przybiera na sile. Dlatego ważne, żeby każdy miał świadomość, jak zareagować w sytuacji, gdy ktoś bez naszej zgody opublikuje fotografię nas przedstawiającą. Prawo daje nam szereg możliwości w tym zakresie. Warto z nich korzystać. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ
ZOSTAW ODPOWIEDŹ NA KOMENTARZ
ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności