Aktualna pozycja: HomeCentrum wiedzy

DOŚWIADCZENIE

Dostarczamy konkretne rozwiązania. Zamiast teoretycznych analiz oferujemy pomoc, która umożliwi rozwiązanie problemu, zawarcie transakcji lub wygranie sporu. Poniżej lista wybranych projektów, w których z sukcesem doradzaliśmy, łącząc wiedzę z zakresu prawa i podatków.

DOŚWIADCZENIE

Grudzień 2017
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

KSP wygrywa przed WSA w precedensowej sprawie dotyczącej odwrotnego obciążenia w VAT na usługi budowlane

Przed WSA w Krakowie reprezentowaliśmy generalnego wykonawcę projektów biurowych w sprawie dotyczącej odwrotnego obciążenia w VAT na usługi budowlane. 1 grudnia 2017 r. WSA zgodził się z naszym stanowiskiem, że dla prawidłowego rozumienia pojęcia „podwykonawcy” nie należy stosować definicji słownikowej, skoro pojęcie to definiowane jest w innych gałęziach prawa, w szczególności w prawie budowlanym. Ustalenia dokonywane pomiędzy najemcą lokalu biurowego a właścicielem kompleksu biurowego co do opłat za podwyższenie standardu lokalu albo w kwestii partycypacji finansowej właściciela w kosztach wykończenia lokalu przez najemcę nie prowadzą do przeniesienia ról podmiotów w łańcuchu transakcji. Nie są bowiem podejmowane w ramach umowy o roboty budowlane, lecz w ramach umowy najmu. Strona, która została z tytułu tych ustaleń obciążona kosztami na podstawie faktury nie staje się z tego względu inwestorem, a dotychczasowy inwestor – wykonawcą. W związku z tym generalny wykonawca prac, który wystawia faktury z podatkiem VAT nie staje się przez to podwykonawcą, co wiązałoby się ze zmianą sposobu opodatkowania na odwrotne obciążenie.  

 

Sąd stanął zatem w opozycji do stanowiska Ministerstwa Rozwoju i Finansów wskazanego w oficjalnych wyjaśnieniach oraz w dotychczasowych interpretacjach. Orzeczenie pozwala na uproszczenie zasad rozliczania VAT przez generalnych wykonawców. Orzeczenie nie jest prawomocne.  

© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności