- EN
- x
Czym jest Metodyka?
Udostępniony 25 kwietnia br. dokument pod nazwą „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych” (dalej: Metodyka) będzie miała zastosowanie do nabywców towarów w obrocie krajowym, którzy nie dokonali oszustwa w zakresie podatku VAT oraz nie wiedzieli, że transakcja, w wyniku której nabyli towar, służy takiemu oszustwu. Uczciwi podatnicy powinni mieć bowiem prawo do odliczenia podatku od kupionego towaru, przy dochowaniu tzw. należytej staranności w trakcie weryfikacji kontrahenta i okoliczności transakcji.
Metodyka zawiera wytyczne dla organów podatkowych, nie dla podatników. Jak twierdzi przedstawiciel MF, jest zbyt wcześnie na przedstawienie dokumentu adresowanego bezpośrednio do podatników, potrzeba bowiem czasu na sprawdzenie jego działania w praktyce. Niemniej jednak, założenia wynikające z Metodyki mogą i powinny stanowić wskazówki dla podatników. Jak wynika z informacji przedstawionej na stronie MF „jeżeli podatnik podejmie działania wskazane w Metodyce, to istotnie zwiększa się prawdopodobieństwo dochowania przez niego należytej staranności. Dopiero jeżeli zignoruje obiektywne okoliczności, wskazujące na to, że transakcja może mieć na celu naruszenie prawa lub oszustwo, powinno mu zostać zakwestionowane prawo do odliczenia podatku naliczonego.”
Dokument jest zatem narzędziem mającym ułatwić organom podatkowym ocenę dochowania należytej staranności przez podatników i nie posiada statusu objaśnień podatkowych. Oznacza to, że zastosowanie się do zawartych w nim wskazówek nie gwarantuje podatnikom ochrony (broszura informacyjna MF nie stanowi źródła prawa), jednakże wytyczne mogą pomóc także podatnikom w toku kontroli i postępowania.
Podstawowe założenia Metodyki
Dla dochowania należytej staranności podatnik powinien zweryfikować swojego kontrahenta (dostawcę towaru) pod względem formalnym:
Natomiast jako okoliczności transakcji wskazujące na możliwość braku zachowania należytej staranności przez podatnika wskazuje się:
Przedstawione przez MF wskazówki nie stanowią katalogu zamkniętego. Organy podatkowe mogą uwzględniać również inne okoliczności transakcji oraz podjęte przez podatnika działania. Co gorsza, nie podano też listy działań, które powinien podjąć podatnik, aby wykazać się należytą starannością.
W mojej ocenie niepokój budzi użycie z Metodyce pojęć nieostrych, takich jak „podwyższone standardy przy sprawdzaniu kontrahenta” czy „brak odpowiedniego kontaktu z kontrahentem”. Niektóre z przedstawionych wskazówek wydają się co najmniej kontrowersyjne – podejrzana dla urzędników będzie np. transakcja dotycząca „towarów, które należały do innej branży niż ta, w której działa kontrahent”. Czy podatnicy czekali na taki dokument? Z pewnością lepszą ochronę stanowiłby zapowiadany kodeks należytej staranności. Dla podatników, którzy biorą udział w toczących się postępowaniach o wyłudzenie podatku VAT, Metodyka z pewnością może być pomocna. Przedstawione zarzuty i dowody w toku postępowania należy ocenić w świetle nowych wytycznych.
Pełną treść Metodyki można znaleźć pod linkiem.