Audyty podatkowe

Audyt to badanie prawidłowości dokonanych rozliczeń podatkowych. Przedmiotem badania mogą być objęte wszystkie podatki lub wybrane obszary. Sam audyt może być nastawiony na wykrywanie ryzyk podatkowych i nieprawidłowości albo obszarów optymalizacji, lub jedno i drugie.

Przeprowadzenie audytu wiąże się z kilkudniową wizytą doradców w celu zbadania dokumentacji źródłowej oraz procedur podatkowych stosowanych przez podatnika. Zwykle podczas audytu badana jest tylko próbka dokumentów, jednak nasi doradcy podatkowi na pewno wychwycą podstawowe nieprawidłowości w rozliczeniach tj. te, które wiążą się z najwyższą kwotą zaległości podatkowej bądź największym ryzykiem podatkowym. Efektem audytu jest raport opisujący przeprowadzone czynności, zidentyfikowane nieprawidłowości oraz rekomendacje.

Niewątpliwą zaletą audytu jest to, że skuteczna realizacja zawartych w raporcie końcowym rekomendacji pozwala podatnikowi na samodzielne skorygowanie nieprawidłowości oraz ochronę przed ryzykiem podatkowym na przyszłość. Dzięki audytowi podatnik może usunąć nieprawidłowości przed ewentualną kontrolą i tym samym uniknąć sankcji skarbowych i podatkowych.

Biorąc pod uwagę niską jakość prawa podatkowego w Polsce oraz różnice w jego interpretacji rekomendujemy przeprowadzanie audytów w przedsiębiorstwach. Profesjonalnie przeprowadzony audyt podatkowy jest skutecznym narzędziem zarządzania ryzykiem podatkowym w firmie.

KONTAKT
POWRÓT
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności