Aktualna pozycja: HomeBlog o podatkach
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

Termin na złożenie dokumentacji podatkowej dotyczącej transakcji wewnątrzgrupowych (tzw. local file) dopiero we wrześniu 2018?

W miniony piątek Ministerstwo Finansów przyjemnie zaskoczyło podatników, publikując na swojej stronie internetowej komunikat  o trwających pracach nad wydłużeniem terminu na złożenie dokumentacji w zakresie cen transferowych. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji wewnątrzresortowych.

 

Jak donosi Ministerstwo, najważniejszą proponowaną zmianą jest wydłużenie terminu do:

  • sporządzenia dokumentacji podatkowej (lokalnej oraz grupowej),
  • złożenia urzędom skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej,
  • dołączenia do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania.

 

Podatnicy będą mieli czas na złożenie dokumentacji TP do ostatniego dnia dziewiątego dnia miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (obecnie jest to termin do złożenia zeznania podatkowego, a więc w przypadku podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to 31 marca).  Przedłużony termin ma objąć obowiązki powstałe w 2018 r. (tj. w odniesieniu do dokumentacji podatkowej, oświadczenia i uproszczonego sprawozdawania za rok 2017) i 2019 r. (tj. w odniesieniu do dokumentacji podatkowej, oświadczenia i uproszczonego sprawozdawania za rok 2018). Termin wskazany pierwotnie przez ustawodawcę w istocie jest fatalny. Do 31 marca firmy pracują bowiem nad zamykaniem roku, przygotowaniem sprawozdań finansowych i  rocznej deklaracji podatku dochodowego.

 

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Ministerstwo pracuje równolegle nad uproszczeniem obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych w zakresie cen transferowych. Podobno do Ministerstwa docierają sygnały, że podatnicy podejmować muszą nadzwyczajny wysiłek, aby zdążyć przygotować dokumentację za rok 2017 do 31 marca 2018, a w niektórych przypadkach jest to wręcz  niemożliwe. Szczególne problemy rodzi przygotowanie na czas analizy porównawczej cen, wymaganej w tym roku po raz pierwszy.

 

W związku z tym Ministerstwo Finansów prowadzi też prace nad przygotowaniem nowelizacji ustawowej, która pozwoli zmniejszyć i uprościć obowiązki dokumentacyjne. Planowane zmiany – zdaniem MF - będą korzystne dla podatników, dlatego rozważa się wprowadzenie tych przepisów z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r.

 

Photo by Matthew Bowden

ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ
© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności