- EN
- x
Jako pierwsi na wdrożenie obowiązków związanych z wejściem w życie ustawy o PPK muszą być gotowe podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób. Pracodawcy zatrudniający powyżej 50 osób będą mieli więcej czasu na przygotowanie i wdrożenie PPK (obowiązek utworzenia programu obejmie ich od 1 stycznia 2020 r). Docelowo program grupowego oszczędzania obejmie wszystkich pracodawców.
Przypomnijmy, że ustawa o PPK za pracownika (osobę zatrudnioną) uznaje każdego, kto:
Ustawa zakłada dobrowolność uczestnictwa w PPK. Dobrowolność rozumiana jest w odniesieniu do pracownika, który co prawda automatycznie stanie się uczestnikiem PPK, jednak będzie mógł złożyć pracodawcy oświadczenie o rezygnacji z uczestnictwa w programie.
Co będzie musiał zrobić pracodawca?
Pracowniczy Plan Kapitałowy tworzy pracodawca, a zgromadzonymi środkami zarządzać będzie wybrana przez niego instytucja finansowa. W procesie jej wyboru obowiązkowo wezmą udział związki zawodowe funkcjonujące w danym zakładzie pracy. Pracodawca będzie musiał „zapisać” do PPK pracowników, którzy nie ukończyli 55 lat. Osoby starsze będą mogły uczestniczyć w PPK na pisemny wniosek złożony pracodawcy.
Podstawowym obowiązkiem pracodawców jest utworzenie PPK we wskazanym w ustawie terminie. W praktyce oznaczać to będzie:
Dodatkowo warto wspomnieć o ewidencji Pracowniczych Programów Kapitałowych oraz portalu PPK , które ma prowadzić Polski Fundusz Rozwoju (informacje na temat zawartych umów o zarządzanie, pracodawcach i uczestnikach programu będą musiały być przekazywane do PFR).
Powszechny program oszczędzania PPK ma być w założeniu ustawodawcy realizowany etapami – najwięksi pracodawcy będą jednak jako pierwsi testować w praktyce nowe rozwiązania prawne. Na wdrożenie PPK najprawdopodobniej będą mieli kilka miesięcy – czy to dużo? Czas pokaże.
Photo by geralt