Wydarzenie

31 / 05 / 2016
Udostępnij przez LinkedIn Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Email

KSP wygrywa sprawę dla największego polskiego przewoźnika towarowego

Zespół Podatkowy KSP reprezentował PKP Cargo S.A. w sprawie dotyczącej odszkodowań wypłacanych z tytułu utraty, ubytku lub uszkodzenia przesyłki w trakcie wykonywania usługi transportowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 maja br. uchylił niekorzystną dla naszego klienta interpretację Ministra Finansów.

Wniosek podatnika dotyczył tego, czy kwoty pieniężne wypłacone oraz które będą potencjalnie wypłacone w przyszłości tytułem odszkodowań z powodu szkód powstałych w skutek utraty przesyłki, ubytku w przesyłce lub uszkodzenia przesyłki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów na gruncie przepisów podatkowych. Minister Finansów w wydanej interpretacji nie odniósł się do poszczególnych wskazanych przez podatnika sytuacji, tylko ogólnie odmówił prawa do zaliczenia takich wydatków do kosztów wskazując, że związane są z wadliwie wykonaną usługą. Zdaniem WSA w przypadku utraty przesyłki np. w związku z kradzieżą, nie dochodzi jednak do wadliwego wykonania usługi, gdyż usługa w ogóle nie jest wykonana. Tym samym, utrata przesyłki nie jest objęta dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o pdop. Jeżeli zatem jest spełniona przesłanka związku wydatku z przychodami na zasadach ogólnych, kwoty wypłacane w związku z utratą przesyłki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W postępowaniu sądowym klienta reprezentowała Elżbieta Lis, parter wraz z Magdaleną Patryas, partnerem oraz Aleksandrą Miklaszewską, konsultantką podatkową.

sygn., III Sa/Wa 1352/15

© 2023 KSP Legal & Tax Advice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Przetwarzanie danych osobowych w KSP
zamknij chcę wiedzieć więcej
Ta strona używa technologii cookies (ciasteczek)
akceptuję Polityka prywatności